Letecká show v Kbelích přispěje do Vojenského fondu solidarity penězi ze vstupného

Když loni v létě ztratila armáda pětici vojáků, kteří zemřeli po útoku atentátníka na misi v Afghánistánu, vybralo se ve sbírce pro pozůstalé přes pět milionů korun. Pro armádu to tehdy byl impulz k založení Vojenského fondu solidarity. Slibovala si, že na speciálním kontě shromáždí peníze pro pravidelnou péči o vojáky z povolání, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Za první tři měsíce veřejnost na účet poslala víc než 300 tisíc korun. Další se přidají po dnešní letecké show.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tento původně jednomístný Spitfire při spojenecké invazi do Normandie dosáhl prvního sestřelu nepřátelského letounu během Dne D. Zahrál si také ve filmu Bitva o Británii.

Tento původně jednomístný Spitfire při spojenecké invazi do Normandie dosáhl prvního sestřelu nepřátelského letounu během Dne D. Zahrál si také ve filmu Bitva o Británii. | Foto: Jaroslav Beránek

Nejen stíhací letouny JAS-39 Gripen se představí návštěvníkům na Airshow v Praze-Kbelích. Na zdejším vojenském letišti bude letecký den poprvé po víc než dvou desítkách let.

Podtitul dne je Létající legendy nad Prahou. Organizátor Petr Schwarz upřesnil, co třeba návštěvníky čeká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letecká show v Kbelích přispěje do Vojenského fondu solidarity penězi ze vstupného. Více redaktorka Eliška Malínská

„Chceme představit samozřejmě letoun Spitfire, který sem přiletí v originální verzi, nebo MiG-15, jeden z nejznámějších stíhacích letounů.“

Diváci uvidí dvakrát za den průlet skupiny několika armádních letounů, připravené jsou i další letecké ukázky. Na letištní ploše budou k vidění desítky strojů.

Výtěžek ze vstupného dají organizátoři Vojenskému fondu solidarity. Ten má za tři měsíce od svého vzniku na kontě přes 300 tisíc korun. Společně ho založila armáda a Charita České republiky. Generální sekretář Charity Jakub Líčka má za to, že fond lidé podporují.

„Myslím si, že ochotní budou, ale spíš jde o to ho více propagovat, aby ta cílová skupina, což jsou především vojáci, věděli, že ten fond tady je pro ně,“ říká Líčka.

Fond má pomoci vojákům v těžké životní situaci

S tím souhlasí i ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Českému rozhlasu řekl, že s propagací fondu by chtěl určitě něco udělat. Peníze, které se na kontě sejdou, budou sloužit vojákům z povolání v těžké životní situaci a jejich rodinám.

Při založení fondu vysvětlil tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel, na co dalšího peníze půjdou.

„Primární účel je pomoci vojákům a jejich blízkým, kteří se dostanou do tíživé sociální situace buď vlivem nemoci, ztrátou sociálního uplatnění, nějakou potřebou nákladných zdravotních pomůcek, což jsme už v minulosti řešili třeba u dětí některých vojáků,“ uvedl.

O tom, kdo konkrétně peníze dostane, bude rozhodovat jedenáctičlenný řídící výbor fondu.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme