Messerschmitty 262 i cvičná letadla. Letecké muzeum v pražských Kbelích otvírá po 50. své brány

Už padesátou sezónu má před sebou letecké muzeum v pražských Kbelích. Návštěvníci se tu opět mohou těšit na několik novinek. Slavnostní program začal v sobotu v 10 hodin dopoledne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecké muzeum Kbely | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Letecké muzeum má zhruba čtyřicet letadel, které mají charakter světového unikátu. Například vlastníme obě verze německého Messerschmittu  262, což bylo první bojově nasazené letadlo s proudovými motory. Jsme jediná instituce na světě, která má obě tyto verze," řekl Radiožurnálu Miroslav Kohl, vedoucí sbírek Leteckého muzea ve Kbelích.

Letecké muzeum Kbely | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Momentálně máme osm expozičních hangárů. Jsou samozřejmě fandové, kteří tu stráví celý den nebo i dva dny za sebou," dodal. Muzeum vlastní 275 letadel, z toho asi polovina je vystavená.

Pro letošní sezónu si tu připravili novinku - hangár s cvičnými proudovými letadly. „Aero L-29 Delfín a Aero L-39 Albatros. Kolekci doplňuje sovětský MiG- 15 UTI a potom konkurent Delfína polská Iskra," představuje Khol nově vystavené exponáty.

„Na to, že pochází z přelomu 50. a 60. let, tak Albatros má jednak krásné tvary a jednak je velmi spolehlivý. Po světě je jich ještě mnoho letuschopných," doplňuje Khol.

Letadla v hangáru vypadají, jako by mohla hned vzlétnout. Skutečnost je ale trochu jiná. „Tím, že tady letadla stojí, tak stárne nejen vybavení, tak i různé gumové hadice a další komponenty. Byť to letadlo je nablýskané, tak by určitě letět nemohlo. Ale ty stroje jsou nicméně kompletní včetně motorů a včetně veškerého vybavení v kabinách," řekl na závěr Khol.

Letecké muzeum ve Kbelích patří mezi nejvýznamnější v Evropě a ročně ho navštíví zhruba 70 000 lidí.

Letecké muzeum Kbely | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme