Letecké společnosti budou USA předávat data o pasažérech

Sněmovna po řadě odkladů schválila smlouvu s USA, podle které mají letečtí přepravci ze zemí Evropské unie předávat americkým úřadům data o cestujících do Spojených států. Smlouvu si Američané vyžádali kvůli boji proti terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že ČSA jako jediná česká letecká společnost už do USA předává údaje o pasažérech na základě úmluvy o mezinárodním civilním letectví.

Současná smlouva se Spojenými státy ale poskytne záruky řádného nakládání s osobními údaji cestujících.

"Dávají se tomu jasná pravidla. Jak dlouho mohou být data uchovávána, kdy mají být po archivaci zničeny, které údaje jako o náboženství, sexuální orientaci, zdraví, tedy citlivé údaje, že musí být bezprostředně zničeny," potvrzuje občanský demokrat David Šeich.

Obsah smlouvy se ale nelíbí například komunistovi Václavu Exnerovi: "Hlavní závada je, že jde o jednostranné požadavky na předávání údajů o cestujících, o osobních údajích, a to dokonce i takových jako je sexuální orientace, politické přesvědčení, členství v odborových svazech a další velmi citlivé informace."

Evropská unie a USA smlouvu dojednaly už před dvěma lety a parlament ji dostal od vlády k projednání loni v březnu. Senát ji schválil už loni v červnu. Smlouva má platit sedm let od jejího podpisu, tedy do roku 2014.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme