Letecké společnosti budou USA předávat data o pasažérech

Sněmovna po řadě odkladů schválila smlouvu s USA, podle které mají letečtí přepravci ze zemí Evropské unie předávat americkým úřadům data o cestujících do Spojených států. Smlouvu si Američané vyžádali kvůli boji proti terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že ČSA jako jediná česká letecká společnost už do USA předává údaje o pasažérech na základě úmluvy o mezinárodním civilním letectví.

Současná smlouva se Spojenými státy ale poskytne záruky řádného nakládání s osobními údaji cestujících.

"Dávají se tomu jasná pravidla. Jak dlouho mohou být data uchovávána, kdy mají být po archivaci zničeny, které údaje jako o náboženství, sexuální orientaci, zdraví, tedy citlivé údaje, že musí být bezprostředně zničeny," potvrzuje občanský demokrat David Šeich.

Obsah smlouvy se ale nelíbí například komunistovi Václavu Exnerovi: "Hlavní závada je, že jde o jednostranné požadavky na předávání údajů o cestujících, o osobních údajích, a to dokonce i takových jako je sexuální orientace, politické přesvědčení, členství v odborových svazech a další velmi citlivé informace."

Evropská unie a USA smlouvu dojednaly už před dvěma lety a parlament ji dostal od vlády k projednání loni v březnu. Senát ji schválil už loni v červnu. Smlouva má platit sedm let od jejího podpisu, tedy do roku 2014.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme