Junkers, Spitfire i Lockheed. Nebe nad Plzní o víkendu křižují letouny z období druhé světové války

Plzeňské letiště Líně hostí 8. a 9. září druhý Letecký den. Návštěvníkům nabízí několik historických letounů. Nejznámější je patrně typ Junkers Ju-52, který využívala německá armáda a Adolf Hitler v něm absolvoval předvolební kampaň v roce 1932. Později ho měl jako své soukromé letadlo.

Obrazem Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun Junkers Ju-52 se vyráběl mezi roky 1931 a 1952.

Před válkou fungoval jako civilní letadlo, poté sloužil primárně k přepravě vojáků a nákladu.

Letectvo ho ale výjimečně nasadilo k bombardování, například ve Varšavě v roce 1939. Po válce se - až do 80. let - znovu používal k přepravě cestujících.

Právě ve Španělsku vyráběný Junkers Ju-52/Casa 352L, stejný typ jako ten na Leteckém dni, se objevil v několika historických filmech. Jedním z nich byl snímek Bitva o Británii z roku 1969. Jiný letoun ze série Ju-52 byl ve filmu Kam orli nelétají (1968) s Clintem Eastwoodem.

Letoun Lockheed 10A Electra pro změnu často vlastnily i soukromé podniky, aby v nich mohly přepravovat své manažery. Patřil mezi ně i Jan Antonín Baťa, jenž předváděný OK-CTB zakoupil hned poté, co se mu OK-CTA rozbil při nouzovém přistání v Chicagu.

V Plzni nechybí ani Spitfire Mk.XVIE nebo AT-6D / Harvard Mk.IIa, na němž se cvičily stovky Čechoslováků, kteří pak sloužili v řadách britského Královského letectva (RAF).

Petr Bušta, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme