Letecký provoz bude v ČR uzavřen do nedělního poledne

Letecký provoz nad Českou republikou zůstane pro velká dopravní letadla uzavřen až do nedělního poledne. Rozhodl tak krizový štáb po dohodě s Českým hydrometeorologickým ústavem a organizací Eurocontrol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Ruzyně | Foto: Jan Rosenauer

České nebe tím pádem zůstane zavřené celé dva dny. Nelétá se už od pátečních 13 hodin.

Další informace o tom, jak dlouho se ještě nebude moci létat, by měly být k dispozici po zasedání řídícího štábu letiště v neděli dopoledne.„Sopečný prach je úžasným abrazivem. To znamená, že je schopen kompletně odstranit povrchovou úpravu letadel – nátěrové hmoty a protikorozní úpravu. Zároveň prakticky zneprůhlednit okna,“ vysvětluje Karel Mündel , předseda technické komise Českého sdružení dopravních pilotů

Jeho nejnebezpečnějším účinkem je to, že se napéká na horké části motorů a tak dochází k poškození vnitřní aerodynamiky motoru a je vysoká pravděpodobnost vysazení takové pohonné jednotky,“ dodává Mündel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Readktorka Klára Bílá shrnuje situaci v současném leteckém provozu v ČR

V historii provozu pražského letiště se to stalo poprvé. Na Ruzyni bylo minimum pasažérů. Většinou to byli ti, kteří už od brzkého rána stáli frontu u přepážek leteckých společností, aby si přebukovali letenku na jiný den. Byli ale rozhořčeni z nedostatku informací.

„Měli jsme letět služebně do Států. Společnost nebere telefony, takže nezbylo než jet na letiště a vidíte to jednání. Sedí tam jeden člověk nebo dva a nemůžete se dozvědět žádnou informaci,“ posteskla si jedna z cestujících a dodala:

„Zbytečně to komplikují, Chápeme, že situace je taková, jaká je, ale takováhle společnost by se k tomu měla postavit trochu ví čelem.“

Dovolená v trapu pro 15 tisíc lidí

Kolem 15 tisíc Čechů má kvůli erupci sopky na Islandu problém s dovolenou. Výrazné omezení leteckého provozu nad severní a střední Evropou odložilo jejich odlet do zahraničí, jiní se zase nemohou dostat v plánovaném termínu do Česka.

Cestovní kanceláře takto postiženým lidem většinou nabízejí kompenzace, například ve formě bonusových služeb.

Letadlo | Foto: Kateřina Křenová

Naše reportérka se vydala na ruzyňské letiště. Mluvila tam s několika lidmi, všichni samozřejmě doufají, že dostanou své peníze zpět. Záleží hlavně na tom, zda se cestující nechali pojistit nad rámec cestovní smlouvy.


Některé společnosti ale vrácení peněz přímo na letišti potvrdily. „Teď to tu domlouváme. Pán nám řekl, že zájezd můžeme zrušit a že v pondělí dostaneme peníze v plné výši zpět,“ potvrzuje jedna turistka.

„Chceme na něm ale písemné potvrzení, protože se obáváme, že tam přijdeme a oni řeknou: peníze nedostanete,“ dodává.

Uzavřeno poprvé

Pouze v lednu 2007 bylo ruzyňské letiště zavřené na den kvůli sněhovým kalamitám. To je ale nesrovnatelné s tím, co se děje nyní.

Letecké společnosti v Česku musely v pátek zrušit 180 příletů i odletů, dnes je situace podobná.

Sopečný prach je zkrátka pro motory letadel nebezpečný. Jeho šíření se vyhodnocuje ve třech vrstvách atmosféry.

„První je od země asi do výšky šesti kilometrů, pak vrstva šest kilometrů až 11 a nad 11 kilometrů. Ta nejvyšší hladina se uvolnila už v pátek. K uvolnění té střední vrstvy by nad Českou republikou mělo dojít snad dnes mezi 12 a 18 hodinou. Ovšem v té nejnižší vrstvě to bude až do půlnoci,“ upřesňuje meteorolog Bohumil Techlovský.

Další letiště

Letiště v Brně-Tuřanech zrušilo přílety i odlety pravidelných linek do Prahy. Mezinárodní letiště v Karlových Varech muselo zrušit tři lety na pravidelných linkách mezi pražskou Ruzyní a ruskou Moskvou a Petrohradem.

Uzavřené letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku dnes zrušilo tři pravidelné lety mezi Ostravou a Prahou.

V celé Evropě se dnes mělo uskutečnit 22 tisíc letů, 16 tisíc z nich bylo zrušeno. Británie a Dánsko prodloužily přerušení letového provozu nejméně do dvou hodin po půlnoci, Německo a Francie zatím do 20 hodin.

Na zavřené letiště reagují ale i ostatní dopravci a snaží se uspokojit větší zájem lidí, kteří se potřebují dostat do zahraničí. Kromě posílených vlaků také autobusové společnosti vypravují více mezinárodních spojů. A to jak směrem z republiky, tak také pro návraty lidí z ciziny domů.

Český Státní zdravotní ústav kvůli sopečnému prachu doporučil, aby děti, senioři a lidé s nemocným srdcem a dýchacími obtížemi raději nevycházeli. Částice sopečného prachu by totiž mohly začít padat na zem. U citlivějších lidí to může způsobit dráždění spojivek a dýchacích cest.

Kateřina Křenová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme