Kanada 1:0 Finsko

Malá nehoda bez velkých následků. Na Letišti Václava Havla se srazila dvě letadla

Na ranveji pražského Letiště Václava Havla se v pátek krátce po poledni střetla při pojíždění dvě letadla společnosti Smartwings. Nikomu z cestujících se nic nestalo, potvrdila pro Radiožurnál mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Rozsah poškození letounů podle ní není velký. Obě letadla se nejspíš vrátí do provozu už o víkendu. Cestující odletěli odpoledne náhradními stroji.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:41 17. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z letadla směřujícího na portugalskou Madeiru na druhý stroj, se kterým se srazilo po poledni při pojíždění na ranveji Letiště Václava Havla. | Foto: Jarý Mario | Zdroj: ČTK

Při popojíždění se jedno letadlo dotklo křídlem koncové části druhého letounu. V obou případech šlo podle mluvčí společnosti Smartwings Vladimíry Dufkové o letadla Boeing 737-800. Všichni cestující jsou v pořádku.

Provoz na letišti nebyl nijak omezen. Nehoda se podle Dufkové stala mimo vzletovou dráhu. Rozsah poškození letadel podle ní není velký, jeden ze strojů by měl být zprovozněn už během páteční noci, druhý nejspíš o víkendu.

Jedno z letadel mířilo do Funchalu na portugalském ostrově Madeira. Cestovalo v něm 160 pasažérů. Druhé letadlo se 118 cestujícími mělo letět do Monastiru v Tunisku. Pro obě linky společnost připravila náhradní letadla. Spoj do Funchalu odstartoval v 16:06, druhý spoj do Monastiru zhruba o 40 minut později.

Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod České televizi řekl, že šlo o malou nehodu bez velkých následků. Vyšetřování příčin srážky podle něj potrvá zhruba tři měsíce. Viníkovi v krajním případě hrozí zastavení činnosti, o čemž rozhoduje Úřad pro civilní letectví, případně samotný dopravce.

Problémy Smartwings

Smartwings se v současnosti potýká s problémy s letadly Boeing 737 MAX 8, která musel dočasně vyřadit z provozu. Provoz těchto strojů v březnu zakázala po nehodě stejného stroje v Etiopii Evropská agentura pro bezpečnost létání.

Smartwings vlastní sedm těchto letounů, dalších devět měla společnost převzít do léta. Dopravce je zatím nahrazuje dalšími stroji ze své flotily, pro letní sezonu zároveň oznámil snížení počtu svých letů o osm procent.  Provoz letní sezony bude nyní zajišťovat s flotilou 64 letadel.

Flotila Smartwings se skládá z typů letadel Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 737-900ER, Boeing 737 MAX 8 a Cessna Citation.

sol, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme