Co požadují organizátoři protestu na Letné? Babišovu rezignaci, spolupráci politiků i zdravou krajinu

Sobotní demonstrace na pražské Letné se podle odhadů zúčastnilo asi 250 tisíc lidí. Protest proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s předsedou Mikulášem Minářem. Co vlastně demonstranti požadují? Vyjma Babišovy demise také dodržování „čtyř červených čar“, které podle spolku tvoří demokratické hřiště.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minář představil také pozitivní plán spolku do budoucna. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Minář v projevu před demonstranty vyzval Andreje Babiše, aby se zbavil střetu zájmů a nepojení na média a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) nebo podal do 31. prosince demisi. „Pokud tak neučiníte, ohlásíme v pondělí 7. ledna podobu dalších protestů, které budou mít kreativnější podobu,“ řekl. Demonstrace podle něj nepoleví, dokud Babiš neodejde z funkce.

Letná očima politologa: Babiš bude nervózní, aktivní společnost je ale výstraha všem politikům

Číst článek

Spolek na svých stránkách zveřejnil grafiku, podle níž je demokratické „hřiště“ tvořeno čtyřmi červenými čárami: média, justice, abolice a střet zájmů. Překročení hranic je podle spolku důvodem k tomu, aby občané vyšli do ulic. „Chceme, aby se na hřišti dodržovala pravidla. Aby se pískaly ofsajdy a fauly. Andrej Babiš je momentálně v ofsajdu a měl by se postavit mimo hru,“ řekl Minář na demonstraci.

Jasná vize

Spolek zároveň formuloval tři body, které by česká společnost měla dodržovat. Zásadní je podle něj mít politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů.

CNN o demonstraci na Letné: 30. výročí sametové revoluce je pro Čechy hořkosladkým momentem

Číst článek

„Také chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech, zajímá se o stav společnosti a převzali z ni svůj díl zodpovědnosti. A chceme žít v zemi, v níž se daří svobodně a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád,“ požadují členové Milionu chvilek.

Minář na demonstraci také vyzval české politiky, aby spolupracovali na obraně základních demokratických pravidel. „Otevřete se novým lidem, přijďte s jasnou vizí a vyřešte problém oslabených voličských hlasů,“ apeloval předseda spolku.

„Děkuji těm z vás, kteří svou práci děláte naplno, kvalitně a zodpovědně. Vážíme si toho a zároveň doufáme, že během příštího roku se dočkáme viditelných odpovědí na naše výzvy,“ vzkázal Minář na Letné českým politikům.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme