Na 50 stanicích padla meta pro letní den, v Plzni bylo 28 stupňů Celsia. Pondělí bude ještě teplejší

Na více než 50 stanicích v Česku v neděli vystoupala teplota alespoň na 25 stupňů Celsia, což je hranice letní den. Teplé počasí bylo zejména v západní části země, jižních Čechách a okolí Prahy. Nejvíce naměřili v Plzni-Bolevci, a to 28 stupňů. Teplotní rekordy padaly jen výjimečně, sdělil Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu. V pondělí bude ještě tepleji, Česko by mělo zažít první letošní tropický den.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na šlapadlech poblíž Střeleckého ostrova v centru Prahy | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Zatímco ještě v sobotu byly na několika místech rekordně nízké teploty, které nad ránem klesaly hluboko pod nulu, v neděli se na většině území přes den oteplilo na 19 až 23 stupňů Celsia, v západní polovině Čech ještě výrazněji. Více než 27 stupňů bylo například v Husinci, Dobřichovicích, Dobřanech nebo na stanici Praha-Komořany.

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem, v pondělí zasáhne zejména severovýchod republiky

Číst článek

Pro Česko to ale první letošní letní den nebyl. Ten nastal již 31. března, kdy bylo alespoň 25 stupňů na stanicích Praha-Karlov, Neumětely a Dobřichovice.

Teplotní rekordy pro 9. květen padly například na jihu Čech. V Husinci na Prachaticku odpoledne naměřili 26,4 stupně Celsia, o čtyři desetiny víc než v roce 1958.

Ve Vimperku teplota vystoupila na 25,9 stupně Celsia, teplotní rekord starý 23 let tam byl překonaný o sedm desetin stupně. Na šumavském Churáňově bylo 21,9 stupně Celsia, dosavadní maximum bylo 21,5 stupně Celsia z roku 2002.

V pondělí teploty na některých místech Česka vystoupají nad 30 stupňů Celsia, což je hranice tropického dne. Tepleji má být v Čechách, na Moravě mají být maxima okolo 28 stupňů. Tropické teploty mohou být i v úterý. Ve středu se ale ochladí, někde budou nejvyšší teploty pouze okolo 13 stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme