Letní tábory v záplavových zónách nebudou. Novelu zákona se nepodařilo schválit včas

Desítky letních táborů se na svá tradiční místa u řek nebo potoků zatím nevrátí. Stále totiž není schválený zákon, který jim měl dát výjimku ze zákazu umisťování táborů v aktivních záplavových zónách. Ty se postupně rozšiřují a úřady kvůli tomu odmítají povolit stanování na místech, kam se roky jezdilo. Podle České rady dětí a mládeže se to dotklo asi 60 táborů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skautský tábor oddílu Ztracená hvězda z Prahy 6 u Úterského potoka v roce 2017. | Foto: Archiv iROZHLAS.cz | Zdroj: Ztracená hvězda

Problém s povolováním táborů na zažitých místech mají třeba skauti. Do nepříjemné situace se kvůli tomu dostal oddíl Ztracená hvězda z Prahy, který chtěl předloni tábořit u Okrouhlého Hradiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roky jezdili táborníci na stejné místo u řeky nebo potoka. V poslední době jim to ale úřady zakazují, protože se tábořiště ocitla v aktivní povodňové zóně. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana.

„Po nás na tom úřadě chtěli, abychom poslali oznámení na odbor životního prostředí. Tam nám opravdu týden před táborem zavolali, že tam tábor nepovolí kvůli záplavovým zónám. Tam se tábory konaly už před tím,“ popisuje Radiožurnálu vedoucí oddílu Ztracená hvězda Veronika Ryantová. Skauti si později našli jiné tábořiště a na stejné místo se chystají i letos.

Česká rada dětí a mládeže zaznamenala šest desítek takto ohrožených tábořišť různých zřizovatelů. „Někde opravdu už nejsou, nebo se musely posunout úplně na hranu zóny. Tam záleží na benevolenci těch úřadů. Někde nad tím přivírají oči a někde jsou striktní,“ vysvětluje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Vodní zákon říká, že tábory se v aktivní záplavové zóně zřizovat nesmí. Podle ministerstva životního prostředí problém způsobila zvyšující se povodňová ochrana. Postupem času se totiž aktivní záplavové zóny vymezují i na menších tocích, kolem kterých jsou tábořiště i desítky let.

Letní tábory, které tam fungovaly ještě před vytyčením zóny, měly už loni dostat výjimku. Novela zákona se ale nestihla před podzimními volbami schválit. Teď ji parlament projednává znovu.

Pouze stany

Jak by se měla dosavadní praxi změnit, vysvětluje mluvčí resortu Petra Roubíčková. „Úprava vodního zákona umožní fungování letních táborů v aktivních zónách záplavového území v případě, že provozovatel dokáže zajistit ochranu zdraví a života ubytovaných osob během povodňové situace. V aktivní zóně pak mohou být umístěny pouze snadno a rychle demontovatelné součásti tábora, to znamená pouze stany, aby se zabránilo případnému ohrožení zdraví a majetku osob v oblastech ležících dále po proudu,“ popsala Roubíčková.

Dětské tábory zase o něco bezpečnější, hygienici udělili pořadatelům méně pokut než vloni

Číst článek

Podle ministerstva životního prostředí současný zákon umožňuje více výkladů a táboření v aktivních zónách zcela nezakazuje.

O změnu usiluje i Sdružení místních samospráv. Jeho člen a nezávislý starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada si myslí, že tábory případnou povodňovou hrozbu zvládnou.

„Sám mám tábor u Orlické přehrady, zažili jsme povodeň 2002. Pokud se blíží nějaká meteorologická pohroma a dneska jsou informace velmi přesné, tak si myslím, že každý gramotný vedoucí tábora na to tábor připraví a děti evakuuje,“ myslí si Halada.

Na výjimku si táborníci ale ještě budou muset počkat. Novelu už sice schválila sněmovna, ale ještě ji posoudí Senát. V praxi by mohla platit od příštího roku.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme