Letní tábory nemají pravidla pouze pro děti. Organizátory hlídají hygienici

Poslali jste své dítě na tábor a máte strach, jestli je o něj dobře postaráno? Není třeba se bát. Letní tábory pro děti musí splňovat celou řadu pravidel a opatření. Navíc na ně dohlíží pracovníci krajských hygienických stanic. Ti každoročně zkontrolují víc než tisícovku táborů po celém Česku. Co všechno musí provozovatel tábora a jeho vedoucí dodržovat?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správnému skautskému tábořišti dominuje oddílová nebo česká vlajka.

Správnému skautskému tábořišti dominuje oddílová nebo česká vlajka. | Foto: Jiří Sedláček (Wikimedia) | Zdroj: CC BY-SA 3.0

Zastřešená kuchyně, jídelna i sklad s potravinami, přístupová cesta k táboru, pitná voda k dispozici celý den. To je jen malý výčet toho, co podle České rady dětí a mládeže musí letní tábory splňovat. Organizátoři musí mít navíc řadu povolení - například od majitele pozemku, na kterém své stany postaví. A tábor musí ohlásit několika institucím.

„Na obecní úřad, na krajskou hygienickou stanici, pokud je tábor v lese, tak je třeba nahlásit Státní správě lesů, orgánu ochrany přírody, a to zejména v případě, pokud se tábor nachází v nějaké oblasti, kde je jisté omezení, přírodní rezervace nebo chráněná lokalita. Vodovodnímu orgánu je to nezbytné hlásit v případě, že se užitková voda bere například z nádrže a používá se při tom nějaké technické zařízení, například čerpadlo,“ říká Radiožurnálu ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.

Nově podle České rady dětí a mládeže nemusí pořadatelé hlásit tábor pediatrovi. Ondřej Šejtka to přesto doporučuje udělat. Navíc radí nahlásit tábor i policistům a hasičům.

„Je to forma prevence, protože pokud by došlo k nenadálým událostem, přišla by nějaká živelní pohroma, vichřice, kroupy, nebo například tábor byl někde poblíž vody a zvedla se hladina, je potřeba, aby záchranné složky o táboře věděly. Aby se na místo dostala včas případná pomoc,“ vysvětluje Šejtka.

Do Česka míří na tábor skauti z Banátu. Budou trénovat češtinu

Číst článek

Pravidla platí i pro táborové vedoucí. Ti musí mít od obvodního lékaře posudek o zdravotní způsobilosti.

Podle Miroslava Topinky, který organizuje pobyty pro děti, ale při výběru vedoucího samotný posudek nestačí.

„Požadujeme po vedoucích spolehlivost, chuť do práce, kladný vztah k dětem a samozřejmě potřebujeme o nich něco vědět. Pokud je to člověk, který mi prošel několik let táborem jako frekventant, tak už o něm něco vím. Pokud mi přijde z ulice, musí mě přesvědčit o tom, že on je ten správný. Začneme vstupním pohovorem, pak toho člověka pozvu na různá školení, kde zaprvé toho člověka jsme schopný naučit, co se po něm chce a zadruhé ho poznáme.“

Na to, jestli tábory dodržují pravidla daná zákonem, se zaměřují hygienici.

Kontroly na vodě přitvrzují. Je to díky nám, říká vodní záchranář

Číst článek

„Jde zejména o stravování a zásobování pitnou vodou, podmínek pro ubytování a osobní hygienu, zdravotního zabezpečení akce a vedení podrobné zdravotnické dokumentace, kontroly epidemiologických rizik ale také kontroly ohlašovací povinnosti v požadovaném rozsahu. V době vysokých venkovních teplot pak dochází také k režimovým opatřením, jako pobyt dětí ve stínu nebo k omezení pohybových aktivit,“ popsala už na začátku léta Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Jak potvrdila hlavní hygienička Eva Gottvaldová, jsou tábory kontrolovány - a to namátkově a bez předchozího upozornění. „Naše akce jsou zaměřeny hlavně na nové pořadatele,“ uvedla pro Radiožurnál.

A jaké pořadatelům hrozí sankce? „Naším primárním cílem není udělovat sankce, ale zajistit ochranu dětí. Sankce bývají nejčastěji v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun. V případě, že bude zahájeno správní řízení, může jít o pokuty až do výše 10 tisíc korun,“ dodala hygienička.

Infekční onemocnění na táboře

V případě, že organizátoři mají podezření, že některé z dětí může trpět infekčním onemocněním, musí jednat. „Prvním opatřením je dítě izolovat a zajistit ošetření lékařem, který určí, zda se o infekční onemocnění skutečně jedná, a rozhodne o dalším postupu. Musí také výskyt onemocnění nahlásit krajské hygienické stanici,“ uvedla Gottwaldová.

Na táborech by také neměl chybět zdravotník, nemusí přitom vždy jít o vystudovaného lékaře. „Může to být i osoba, která má kurz první pomoci se zaměřením na zdravotnickou činnost při škole, pak to může být lékař, všeobecná sestra a případně i student v oboru všeobecného nebo zubního lékařství, který ukončil třetí ročník,“ řekla Radiožurnálu hlavní hygienička.

Letos evidují hygienici přes patnáct set táborů, na které se přihlásilo téměř sto šedesát tisíc dětí.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme