'Letos ještě nebyla sportovním svazům vyplacena ani koruna,' vysvětlila Valachová a oznámila zrušení programu investic

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pozastavila poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Investiční program, kterého se týká aktuální kriminální kauza kolem fotbalové asociace, zruší a připraví program nový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Valachová na úterní tiskové konferenci zdůraznila, že sportovním svazům včetně fotbalové asociace letos ministerstvo na základě jeho vlastních kontrol a zpřísnění podmínek zatím nevyplatilo "ani korunu".

"Rozhodla jsem s okamžitou platností, že celý proces hodnocení bude opakován, a to z procesní opatrnosti. Budeme postupovat co nejrychleji," slíbila ministryně.

Nový investiční program se podle ní bude týkat jedné miliardy korun vyplácené v letech 2017 - 2018. Opatření se nedotkne miliardy korun určené pro sportování dětí a mládeže - tyto peníze ministerstvo uvolní v následujících týdnech. Programy pro zdravotně postižené sportovce a pro sportování veřejnosti by měly projít jen rámcovou kontrolou.

Kauza sportovních dotací. Soud poslal do vazby Peltu i náměstkyni Kratochvílovou

Číst článek

„Nebudu zastírat, že je pro mě situace velmi vážná. Důležité je říci, že letos ještě nebyla směrem ke sportovním svazům vyplacena ani koruna. To není záležitost konání policie ČR, ale stalo se tak v důsledku následujících mých dvou kroků," zahájila ministryně tiskovou konferenci k současné situaci.

„Je to z důvodu nařízení mimořádných kontrol směrem k některým sportovním svazům v minulých měsících a jednak je to z důvodu přísnění podmínek dotačních rozhodnutí, které byly zpracovávány od 1. ledna 2017," pokračovala Valachová.

Peníze svazům neodešly

"Směrem k sekci sportu jsem v minulých měsících navíc nařídila několik mimořádných opatření. Zaprvé byla screeningována e-mailová komunikace zaměstnanců odboru sportu s výsledkem zachycení tří osob. Vedle toho jsem řešila dvě podezření na střet zájmu. Do tohoto interního šetření resortu vstoupila policie. Ihned poté, co začala prošetřovat svá podezření, jsem poskytla veškerou součinnost a všechna zjištění, která byla rozpracována ze strany ministerstva jsem předala," dodala.

„Peníze svazům, všetně FAČRu nebyly vyplaceny. Jediné peníze, které budou v příštích týdnech odcházet, jsou peníze pro děti a mládež," konstatovala dále ministryně.

"V případě investičního programu jsem se rozhodla, že program zruším," řekla Valachová k programu, kterého se týká probíhající kauza.

"Musíte vzít na vědomí, že si partnery nevybíráme. Pro mě je ta situace profesně nepříjemná a lidsky se mě to také dotklo, rozhodně neutíkám před odpovědností," uvedla.

Kalousek: Valachová by měla rezignovat

Náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová je od pátku ve vazbě kvůli obviněni v souvislosti s dotačními programy MŠMT pro sport. Ve vazbě skončil i předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek dal v úterý vyšetřování na ministerstvu školství do souvislosti s nynější vládní krizí a děním kolem ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

"Víte, mě trochu znepokojuje, že pan ministr financí, kdykoli má odpovědět na svůj problém, tak upozorňuje právě na tento problém na ministerstvu školství. Takže nutně nám všem se vkrádá otázka, zda to není akce na pomoc panu ministrovi financí," řekl Kalousek.

Musíme se očistit od nařčení, řekl místopředseda fotbalové asociace. Její vedení se sejde v pondělí

Číst článek

Babiš v neděli reagoval na kauzu s únikem nahrávek, na nichž je zachycen v rozhovoru s již bývalým novinářem a hovoří s ním o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích. Babiš mimo jiné novinářům řekl, že tato aféra vznikla jen proto, aby se zakryla korupce na ministerstvu školství, ve fotbale a ve sportu.

"Ale bez ohledu na toto podezření problém na ministerstvu školství, skutečnost vazebně stíhané náměstkyně je sice tisíckrát menší problém pro další vývoj demokracie, než chování pánů Babiše a prezidenta Miloše Zemana, ale přesto je dostatečně velký problém na to, aby ministryně Valachová bezodkladně rezignovala. Patří to k politické kultuře," prohlásil Kalousek.

Okamžitou demisi Valachové žádá také opoziční Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, stojí v dnešním usnesení předsednictva hnutí. "Dotační skandál je pokračováním katastrofální práce ministryně školství. Neuvážené reformy, ideologizace školství, nárůst vlivu neziskových organizací v resortu školství, to jsou charakteristické znaky práce této ministryně," píše se v něm.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme