Letošní rok přinese změny v nemocenské

Letos začnou fungovat elektronické neschopenky. Zaměstnanci by tedy už nemuseli od lékaře nosit papíry do práce. Předpokládá se také větší využívání dovolené, namísto nemocenské, ale i využívání tzv. sick day.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s léky

Pacient s léky | Foto: Tomáš Adamec

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jiřího Schlangera se tak hlavně zrychlí komunikace mezi nemocným, zaměstnavatelem a správou sociálního zabezpečení:

„V momentě, kdy lékař vyplní neschopenku, se neschopenka dostane na Českou správu sociálního zabezpečení. Byli bychom rádi, kdyby se dostala i k zaměstnavateli. Měla by se tím zmenšit chybovost při přepisu neschopenek," vysvětluje Schlanger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Drábek o čerpání zdravotního volna.mp3

Stále víc firem využívá takzvaný sick day - tedy den zdravotního volna, ve kterém může zaměstnanec kvůli nemoci zůstat doma. Firmy tak chtějí zjednodušit administrativu - a přitom umožnit lidem vyléčit se. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je to věc jednotlivých zaměstnavatelů nebo kolektivních smluv a centrálně se to neeviduje:

„Je to vhodné opatření u zaměstnavatelů, kteří si to mohou dovolit, a kde je se zaměstnanci způsob čerpání tzv. zdravotního volna dohodnutý. Ze strany státu ale není třeba tento způsob čerpání upravovat,“ říká Drábek.

Zaměstnavatelé letos budou nemocenskou platit o týden déle. Doteď ji platil už po prvních čtrnácti dnech stát.

Marodit o dovolené bude asi čím dál víc Čechů

Marodit o dovolené - to bude asi letos ještě víc lidí než loni. Zaměstnavatelé totiž budou platit nemocenskou o týden déle než teď. Loni ji platil už po prvních čtrnácti dnech stát. Stále víc firem využívá takzvaný sick day - tedy den zdravotního volna, ve kterém může zaměstnanec kvůli nemoci zůstat doma. Podle Terezy Šamanové z Hospodářské komory to jsou ale spíš velké mezinárodní firmy, ty české prý dají raději týden dovolené navíc:

„Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok nejméně na čtyři týdny dovolené na kalendářní rok. V rámci této dovolené je možné dát zaměstnancům k dispozici tzv. sick days, které si vybírají v rámci jednoho, dvou dnů dovolené,“ dodává Šamanová.

Lenka Jansová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme