Letošní únor byl v Česku nejteplejší od roku 1961. Teplotně by překonal i většinu březnů, píše ČHMÚ

Letošní únor byl nejteplejším únorem na území ČR od roku 1961. Byl dokonce teplejší než většina březnů. Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně a byla o 6,1 stupně vyšší než normál let 1991 až 2020. Ve zprávě o hodnocení uplynulého měsíce to v pátek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Letošní únor byl nejteplejším únorem na území ČR od roku 1961 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Únor 2024 byl výrazně teplejší (o 2,0 °C) než doposud nejteplejší únor zaznamenaný v letech 1966 a 2020. Takto vysoká kladná odchylka od normálu nebyla dosud zaznamenána pro žádný měsíc v období od roku 1961,“ uvedl ČHMÚ.

V deseti únorových dnech, převážně v první polovině měsíce, byla odchylka průměrné teploty od normálu vyšší než sedm stupňů Celsia. „Letošní únor tak byl dokonce teplejší než většina březnů, dle průměrné teploty by se zařadil jako 5. nejteplejší březen,“ píše ČHMÚ.

Únor byl bohatý na srážky, v průměru jich na území Česka spadlo víc než 150 procent normálu.

Přicházíme o zimu. Za 20 let jsme v nížinách neměli trvalou sněhovou pokrývku, varuje bioklimatolog

Číst článek

Vlivem mimořádně teplého počasí se letos výrazně dříve probudila vegetace a takzvané fenologické předjaří začalo s pětitýdenním předstihem. Dříve, a to v první dekádě února, tak začala pylová sezona.

Nejprve rozkvetly lísky, nyní kvetou už i olše, topoly, tisy a vrby. Z jarních bylin mohou lidé pozorovat květy sněženek, bledulí, dále krokusy a podléšky a objevují se i první listy blatouchů a sasanek.

ČHMÚ uvádí, že i celá zima byla velmi teplá a na srážky bohatá. Průměrná teplota vzduchu dosáhla 2,4 stupně a byla druhá nejteplejší po zimě na přelomu let 2006 a 2007. Podrobné hodnocení zimy chtějí meteorologové zveřejnit v následujících dnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme