Letouny CASA kvůli systému pasivní ochrany údajně stále nemají vojskové zkoušky

Letouny CASA dodané společností Omnipol neprošly koncem minulého roku kvůli potížím se systémem pasivní ochrany (DAS) vojskovými zkouškami. Zjistil to server Česká pozice. Podle něj teď ministerstvo obrany nemá mnoho způsobů, jak se plně funkčních letounů na Omnipolu domoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní letoun CASA

Armádní letoun CASA | Foto: René Fluger | Zdroj: ČTK

Jedinou výhodou ministerstva prý je, že pořád má zhruba 180 milionů korun coby zbytek nevyplacené částky za letouny.

Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159.

Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.

Obchod prověřovala Evropská komise. ČR prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.

Letouny kvůli chybám nemohou na zahraniční mise

Letadla CASA měla od začátku technické problémy, jejich provoz byl několikrát zastaven. 31. května 2012 ministerstvo obrany oznámilo, že byly odstraněny závady na avionice.

Systém pasivní ochrany byl problematický dál. „Doufáme, že to rozhodně je odstranitelná vada. Protože pokud to funguje na jiných letounech, vrtulnících a podobně, tak by to mělo určitě fungovat i na našich strojích CASA,“ řekl Radiožurnálu v červenci loňského roku mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Závady na systému znemožňují nasazení letounů v zahraničních misích.

Závěrečná zpráva o doplňkových vojskových zkouškách letounu CASA má být hotová do čtvrtka.

Grafický profil vojenského transportního letadla CASA C-295 se základními technickými údaji | Foto: ČTK

Jana Zemanová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme