Letušky a stevardi ČSA ve středu vstoupí do stávkové pohotovosti

Letušky a stevardi Českých aerolinií se rozhodli vyhlásit stávkovou pohotovost. Platit bude od středečního poledne. Protest zvolili poté, co během dvoudenního sjezdu odmítli kolektivní smlouvu navrženou vedením firmy. Zítra budou o stávkové pohotovosti rozhodovat také piloti ČSA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA. Ilustrační foto.

Letadlo ČSA. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Letuškám a stevardům v únoru klesly mzdy o desítky procent. Navýšení v řádu tisíců korun navržené zprostředkovatelem vybraným ministerstvem práce nepřijala firma a navrhla výrazně nižší růst.

Pro zahájení stávkové pohotovosti hlasovalo 95 procent letušek a stevardů, uvedla předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Petra Posová.

„Vedení nám nabídlo návrh, který je pro nás neakceptovatelný. A to jednak z důvodu délky trvání kolektivní smlouvy, protože po osmi měsících vyjednávání by ta kolektivní smlouva měla platit pouze do konce letošního roku, to znamená pouze půl roku. A například mzdový řád, tam se jedná o zvýšení řekněme spíše symbolické,“ řekla Posová Radiožurnálu.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího ČSA by stávková pohotovost letušek a stevardů neměla mít na cestující vliv.

Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení platů provozních zaměstnanců. Mzdy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun při tržbách převyšujících 13 miliard. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají necelých 700 lidí. (Zdroj ČTK.)

Kompromisní návrh na navýšení mezd navržený zprostředkovatelem odmítlo představenstvo ČSA s poukazem na to, že mimo jiné odporuje restrukturalizačnímu plánu, který v září 2014 jednomyslně schválili všichni akcionáři společnosti.

Podle prezidenta profesního sdružení pilotů CZALPA Stanislava Fialy hrozí, že ČSA svou platovou politikou ztratí především zkušené kapitány. Snižování mezd totiž přichází v době, kdy se trh letecké dopravy probírá z krize a poptávka po pilotech roste.

"Společnost, která má obrat deset miliard korun ročně, se hádá o zhruba 20 milionů," dodal k návrhu vedení firmy Fiala.

ČTK, mta, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme