Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády

Vláda mluví o tom, že by vykoupila od současného majitele budovu vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora. Tento problém však chtěly řešit již předchozí vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt v Letech u Písku připomněl oběti romského holocaustu | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Největší komplikací pro každou vládu, která chce odkoupit vepřín, jsou peníze. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) v roce 2007 plánoval nedostatek financí řešit oslovením více subjektů. „Bylo by dobře, aby se na financování podíleli všichni zúčastnění, to znamená v největší míře asi stát, ale také kraj, obec, Romové, případně uspořádání sbírky v této věci,“ řekl. Nic dalšího se však nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) k Letům

O dva roky později přišel tehdejší ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb (Strana zelených) s mnohem ambicióznějším řešením. „Vezmu ty nejbohatší firmy v republice, jako ČEZ, různý ty mobilní telefony, aby přispěli na přesunutí vepřína. Protože kdybychom měli těch 600, 700 milionů, tak je na to nedáme.“ Ani tento plán však nevyšel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření tehdejšího ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába (SZ) k Letům

V roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) řekl, že z lidského hlediska by se mělo vyhovět tomu, aby vepřín v Letech nestál a že si k problému nechá zpracovat širší zprávu.

V roce 2008 tehdejší ministryně pro menšiny a lidská zpráva Džamila Stehlíková (Strana zelených) tvrdila, že jednají a že věří, že do tehdejšího předsednictva České republiky Evropské unii bude mít odpověď, jak s tímto problémem naložit do budoucna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření ředitele firmy AGPI Jana Čecha k Letům

O tom, že se o problému stále jen mluví, ale k žádnému posunu stále nedošlo, potvrdil Radiožurnálu ředitel firmy AGPI Písek, které vepřín patří, Jan Čech. „Intenzivně se o tom hovoří od ledna 1998 a zatím žádná vláda, respektive zástupci vlády nikdy nenabídli naší společnosti žádnou konkrétní nabídku.“

archiv Český rozhlas, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme