Součástí nového památníku romského holokaustu v Letech u Písku budou i části vepřína

Fragmenty vepřína v kontrastu s lesem – takový bude nový památník romského holokaustu v Letech u Písku. Připomínat bude místo, kde během druhé světové války vznikl kárný pracovní tábor, který se v roce 1942 proměnil na romský koncentrační tábor pro celé rodiny i s dětmi. V době normalizace na troskách táborových baráků vyrostla velkovýkrmna prasat. Stát ji vykoupil až v roce 2017. Nový památník vzniká pod patronátem Muzea romské kultury.

Lety u Písku Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nový památník bude v areálu bývalého vepřína, návštěvnické centrum bude v místě vstupu do areálu bývalého vepřína. Bude to podlouhlá budova se zázemím pro návštěvníky, dále tam bude výstavní prostor s expozicí a edukační prostor zaměřený především na školní skupiny,“ představuje Českému rozhlasu projekt zástupkyně ředitelky Muzea romské kultury Monika Prokešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat památník v Letech u Písku, se ptal Jan Kopřiva

Do krajinářsko-architektonické soutěže se přihlásilo 41 architektů. Kromě návrhů z České republiky dorazila i díla ze zahraničí, mimo jiné z Japonska, Španělska, Skotska nebo Německa. Porota nakonec vybrala návrh pražského ateliéru Terra Florida.

Stavbě nového památníku ale ještě musí předcházet demolice vepřína, která nabrala několikaměsíční zpoždění.

„Prvním důvodem byly archeologické průzkumy, zároveň se v oblasti Písecka tvoří nový územní plán, který to také zdržel. Dopad měl i covid. Vlastní soutěž se posunula skoro o půl roku,“ vysvětluje Prokešová.

Projekt památníku

Celý návrh památníku je postavený na symbolice. Návštěvníky provede i stezkou paměti. Jejím základním kompozičním prvkem je podle projektové manažerky památníku Jany Peroutkové les a jeho vnitřní prostor.

Vláda má v plánu prověřit majetek zabavený Romům za druhé světové války. Cílem je nastavit odškodnění

Číst článek

„Na území zbořeného vepřína se zachovají některá torza jako připomínka druhého života místa, ale budou schované ve vzrostlém lese. Lesem půjde stezka do místa, kde stál cikánský tábor. Místo bude znázorněno rozlehlou loukou kruhového tvaru, která bude symbolizovat prázdno po obětech,“ popisuje.

Kruhová louka uprostřed lesa bude zároveň lemována jmény obětí romského holokaustu. „Stezka paměti bude mít několik zastavení a bude procházet lesem, který by měl vyrůst. Předpokládáme tedy, že projekt je minimálně na 30 let, protože budeme vysazovat nové stromy,“ dodává Prokešová.

Předpokládané náklady na výstavbu památníku činí podle odborného odhadu v první etapě 31,5 milionu korun. Návštěvníkům se má otevřít v květnu 2023.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme