Levice chce jednat o úřadech práce a školství, koalice to zřejmě neumožní

ČSSD chce na dvou dnešních mimořádných schůzích sněmovny řešit problémy úřadů práce a čerpání evropských peněz ministerstvem školství. Koalice však konání schůzí neumožní, podle nich jde jen o politickou exhibici sociálních demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.7.2011 | Foto: Filip Jandourek

Zavedení nového systému pro výplatu sociálních dávek provázejí podle ČSSD podezření z klientelismu a organizační chyby.

„Pokládáme za nezbytné, aby kromě vysvětlení, jak je možné, že celá reforma vůbec nebyla připravena ze strany ministerstva, tak aby také pan ministr Drábek vyvrátil ta vážná podezření z klientelismu a střetu zájmů, která se objevila v reakcích zaměstnanců směrem k tomu, co se dělo, když ministerstvo pořizovalo nový software a nové aplikace pro výplatu dávek,“ říká předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté vyzvali ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka k rezignaci. Podle Drábka už veškeré potřebné informace v posledních dnech zazněly, na dotazy opozice je ale připravený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl šéf poslanců TOP09 a Starostů Petr Gazdík a vysvětloval, proč se koalice chystá obě schůze sněmovny zamítnout

„Musím ale upozornit, že je obvyklé, aby se na takovýto způsob vyžadování informací použily interpelace, které jsou pravidelně ve čtvrtek odpoledne. I minulý týden odpoledne jsem odpovídal na řadu dotazů a myslím, že je to vhodnější forma než svolávání mimořádné schůze,“ uvedl Drábek.

Jak řekl v Ranním interview Radiožurnálu Petr Gazdík, šéf poslanců TOP 09 a Starostů, na úřadech práce se přechází na nový software tak trochu za pochodu mimo jiné i proto, že na konci loňského roku opozice obstruovala přijetí sociálních reforem, které tento krok ošetřovaly.

Ačkoli soucítí s přetíženými úředníky, situaci vidí ale optimisticky: „99 procent veškerých dávek v lednu bylo vyplaceno. Věřím, že úřady práce tu situaci v nejbližších dnech a týdnech dořeší.“

„Samozřejmě, že i na případné dotazy budu věcně odpovídat a věřím, že ty dotazy budou věcné, nikoliv ideologicky zabarvené,“ dodal ministr práce a sociálních věcí.

Problematické dotace do školství

Ministr školství Josef Dobeš (VV) by měl zase vysvětlovat, jak bude řešit hrozbu Evropské komise, že české školství přijde o dotace ve výši 53 miliard korun. Dobeš však plánované schůze označil za show.

„Opakovaně zhruba po 14 dnech chodím do školského výboru, kde na tyto otázky mimo jiné i sociálním demokratům odpovídám. Mám pocit, že mají dostatek informací a potřebují jenom show,“ řekl Dobeš.

„Mimořádná schůze poslanecké sněmovny doposud žádný problém nevyřešila. Je to spíše exhibice opozice před kamerami,“ souhlasil s Josefem Dobešem v Ranním interview Radiožurnálu i šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík a dodal, že toto legitimní demokratické právo však opozici neupírá.

„Já bych rád vyzval, aby přestali lidem lhát o tom, jaká je situace v této oblasti a aby dali občanům i poslancům informace o tom, co se dnes v oblasti čerpání prostředků z EU děje. Ministr Dobeš a premiér Nečas lžou o situaci, chlácholí veřejnost, aby se na to nepřišlo a přitom jedna špatná zpráva za druhou potvrzují, jak velký tam ten problém je,“ zlobí se šéf ČSSD Sobotka.

Koalice ale opozici s největší pravděpodobností diskusi na půdě sněmovny neumožní. Poslanci stran vládní koalice totiž budou hlasovat proti schválení programu obou schůzí.

„Budeme hlasovat proti programu obou dvou schůzí, protože si myslíme, že ty problémy se jednáním sněmovny nevyřeší. Pokud bychom si mysleli, že bylo zásadní pochybení v legislativní oblasti, tak pak by to samozřejmě bylo na půdu sněmovny, abychom se bavili o případných změnách zákonů,“ potvrdil Radiožurnálu šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Schůzi k tomu nechceme, protože v úterý zasedal školský výbor poslanecké sněmovny, jehož součástí je i opozice. A tam opoziční poslanci mohli věcně a racionálně argumentovat,“ vysvětlil v Ranním interview stanovisko koalice Petr Gazdík.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme