Levice chce nové volby, vláda podle ní ztratila právo pokračovat

Vláda Petra Nečase podle názoru sociálních demokratů i komunistů ztratila svou legitimitu, a neměla by proto dále pokračovat. Levice kritizuje, že by se vláda po rozpadu poslaneckého klubu VV opírala o bývalé členy této strany. Jako jediné řešení vidí ČSSD i KSČM nové hlasování o důvěře, případně rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

„Projekt vlády postavený na odpadlících nebo přeběhlících – vláda, která nemá transparentní podporu politických stran, které získaly mandát od voličů – je vláda, která nemá poctivou a skutečnou legitimitu. V žádném případě taková vláda nemá morální oprávnění, aby tady realizovala rozsáhlé reformy,“ míní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Využijeme toho, že máme potřebný počet poslanců, a budeme iniciovat hlasování o nedůvěře vládě, aby se ověřilo, zdali je tato vláda vůbec legitimní a zda má důvěru sněmovny. Nyní jsou na tahu ODS a TOP 09, aby se rozhodly buď pro nové volby, nebo pro pokračování šílenství se zbytkem VV,“ řekl Sobotka.

ČSSD také vyzvala Karolinu Peake k rezignaci na post vicepremiérky. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce nehraje Peake s veřejností fér hru. Pokud by jí skutečně vadil styl Věcí veřejných, vystoupila by ze strany dřív. Například po zveřejnění prvních afér se sledováním politiků či odposloucháváním.

„Ve chvíli, kdy se rozhodla odejít z VV, ale ponechat si poslanecký mandát a také roli vicepremiérky až poté, kdy hrozilo, že VV odejdou z této vlády, pak je jasné, že motivy nejsou poctivé a jediným cílem je udržet si za každou cenu své křeslo místopředsedkyně vlády,“ myslí si Tejc.

Nečas chce jasnou většinu ve sněmovně, nebo volby. Spolupráci s Bártou vylučuje

Číst článek

Předseda KSČM Vojtěch Filip očekává, že premiér Nečas sám vyzve sněmovnu k vyjádření důvěry vládě. Současné dění ve Věcech veřejných a rozštěpení strany totiž podle Filipa snižuje legitimitu současné vlády.

„Karolína Peake se připojila k těm, kteří chtějí podržet tuto vládní koalici. Znamená to, že budeme mít ministry, kteří nebudou mít žádný vztah k politickému programu, za který kandidovali. To výrazně mění situaci a legitimitu této vlády,“ míní Filip.

„Předpokládám tedy, že premiér navrhne, aby v úterý poslanecká sněmovna rozhodla o usnesení, kterým bude rozpuštěna a budou vyhlášeny nové volby. Považuji to za jediné možné řešení, protože v tuto chvíli je legitimita vlády nulová,“ uvedl šéf komunistů.

Vládu chci stavět, ne bořit, vysvětluje Karolína Peake odchod z VV

Číst článek

Podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by nyní volby do sněmovny vyhrála s 37 procenty hlasů ČSSD, za ní by byla KSČM s 20 procenty, která tak poprvé za poslední dva roky předstihla ODS. TOP 09 by volilo 11,5 procenta dotázaných a do sněmovny by vrátila i KDU-ČSL s 5,5 procenta hlasů. Věci veřejné by se už do sněmovny nedostaly.

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme