Levice prosadila do ÚSTR dalšího kandidáta, Nečas varuje před plíživou likvidací instituce
Premiér Petr Nečas se ostře pustil do sociálních demokratů. Vadí mu, jak levice obsazuje členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů kandidáty. Včera prošel do rady politolog Jan Bureš, zatímco pravicovému kandidátovi Senát šanci nedal. Podle premiéra ČSSD nehorázně demonstruje sílu a nadbíhá „komunistickým spojencům“.
„Vzniká tady velmi jednostranné zabarvení rady. Navíc je evidentní, že je dohoda sociální demokracie a komunistů na postupné skryté likvidaci tohoto ústavu, který je nepohodlný komunistické straně. A v mnoha ohledech to může být i úlitba za krajskou spolupráci mezi ČSSD a KSČM a také příprava na společné vládnutí,“ varuje Nečas.
„Byl tady kandidát Jiří Liška, který byl akceptovatelný. Dlouholetý místopředseda Senátu. I sociální demokraté mu vyjadřovali podporu. Pak došlo k jednání mezi komunisty a sociálními demokraty v Lidovém domě a výsledkem je zvolení dalšího člověka z okruhu ČSSD,“ zlobí se premiér.
Nový radní: Jde o paranoidní spiklenecké teorie
Nový člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů, politolog Jan Bureš, si premiérovy výtky nepřipouští. O žádné dohodě ČSSD s KSČM prý neví, stejně tak netuší, jestli se o volbě nového člena rady skutečně jednalo v Lidovém domě.
Hostem Stalo se dnes byl politolog a nový člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Bureš
„Já jsem byl navržen představiteli Masarykovy demokratické akademie a jednal jsem před volbou s některými senátory sociální demokracie, kteří mě pozvali a chtěli slyšet mé názory a moji představu o tom, co bych chtěl v radě Ústavu pro studium totalitních režimů dělat,“ říká Bureš.
„Není naším zájem ÚSTR zrušit nebo destruovat. My jsme přesvědčeni o tom, že ústav má svůj smysl, že má smysl, aby česká společnost měla vědecké, objektivní a nezávislé instituce, které budou zkoumat období komunistického režimu. Já se obávám, že jde spíše o nějaké paranoidní, spiklenecké teorie, ale vůbec ne o realitu,“ ohrazuje se proti kritice.
Tlak na odchod ředitele sílí
Skutečností ale je, že rada volí a odvolává ředitele ústavu a tlaky na odchod současného šéfa Daniela Hermana v poslední době sílí. „Dva ze současných členů rady mi řekli, že chtějí mé odvolání, že je to jejich cílem, a jeden mi doporučuje rezignaci,“ uvedl Herman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Jan Bureš tvrdí, že personální situace v ústavu není dobrá a většina členů rady je podle něj pro odstranění Daniela Hermana.
„Je tam řada pracovníků, kteří kritizují vedení, mají pocit, že ani svobodně nemohou vyjadřovat svoje názory na vedení, že jsou svým způsobem do určité míry i šikanováni, že je jim znemožňován přístup do databází, které ústav má. Personální situace je tam velmi vyhrocená,“ míní nový člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů.