Levicová frakce ČSSD ustavena

V sociální demokracii od soboty existuje levicová frakce, kterou v Praze založilo 112 delegátů z krajů. Její neformální mluvčí, poslanec Jan Kavan prohlásil, že frakce nechce ČSSD rozbíjet, tím méně zakládat novou stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Foldyna, I. David a J. Kavan | Foto: ČTK

Frakce podle něj hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii, chce bránit reformám na úkor chudých a nedopustit, aby se KSČM stala nejsilnější levicovou stranou. Členy frakce je sice hned několik poslanců, poslanecký klub číslo dvě ale - podle Kavana - zakládat nebudou.

Zakladatelům frakce se nelíbí kšeftování s funkcemi a chtějí proto posílit vnitrostranickou demokracii. Třeba tím, že by nejvyšší představitele ČSSD volili všichni členové strany a o důležitých otázkách by rozhodovalo vnitrostranické referendum.

Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov se domnívá, že jednotu nejsilnější vládní strany členové frakce neohrožují: "Mám pocit, že členové levicové frakce, alespoň ti, kteří jí zakládali, a tím mám na mysli především Jana Kavana a Vladimíra Laštůvku, budou chtít spíše skutečně diskutovat v sociální demokracii. A neočekávám, alespoň od těch dvou radikální kroky, které by v období do voleb v roce 2006 vládu nebo sociální demokracii poškodily.

Podle komentátora Mitrofanova je mnoho sociálních demokratů nespokojeno se stavem své strany a klesajícími volebními preferencemi. Ti by mohli slyšet na levicové recepty, které nabízí nově založená frakce.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme