Levicová frakce ČSSD ustavena

V sociální demokracii od soboty existuje levicová frakce, kterou v Praze založilo 112 delegátů z krajů. Její neformální mluvčí, poslanec Jan Kavan prohlásil, že frakce nechce ČSSD rozbíjet, tím méně zakládat novou stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Foldyna, I. David a J. Kavan | Zdroj: ČTK

Frakce podle něj hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii, chce bránit reformám na úkor chudých a nedopustit, aby se KSČM stala nejsilnější levicovou stranou. Členy frakce je sice hned několik poslanců, poslanecký klub číslo dvě ale - podle Kavana - zakládat nebudou.

Zakladatelům frakce se nelíbí kšeftování s funkcemi a chtějí proto posílit vnitrostranickou demokracii. Třeba tím, že by nejvyšší představitele ČSSD volili všichni členové strany a o důležitých otázkách by rozhodovalo vnitrostranické referendum.

Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov se domnívá, že jednotu nejsilnější vládní strany členové frakce neohrožují: "Mám pocit, že členové levicové frakce, alespoň ti, kteří jí zakládali, a tím mám na mysli především Jana Kavana a Vladimíra Laštůvku, budou chtít spíše skutečně diskutovat v sociální demokracii. A neočekávám, alespoň od těch dvou radikální kroky, které by v období do voleb v roce 2006 vládu nebo sociální demokracii poškodily.

Podle komentátora Mitrofanova je mnoho sociálních demokratů nespokojeno se stavem své strany a klesajícími volebními preferencemi. Ti by mohli slyšet na levicové recepty, které nabízí nově založená frakce.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme