Babiš: Není nejmenší důvod, abych odstoupil. Odmítám, že by Česko muselo peníze vracet

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kvůli auditu možného střetu zájmů neodstoupí. V rozhovoru pro středeční Právo mimo jiné řekl, že Česko nebude muset vracet stamiliony korun. Zopakoval také, že se nejedná o finální verdikt. Jeho vyjádření si ovšem protiřečí s tvrzením Evropské komise, jejíž mluvčí na dotaz Radiožurnálu uvedl: „Skutečně jde o finální zprávu.“

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš v Bruselu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Zásadně odmítám, že by Česká republika musela vracet peníze kvůli mé bývalé firmě,“ prohlásil Babiš v rozhovoru pro Právo.

Podle něj „kvůli tradičním demokratickým stranám Česká republika vrátila Evropské unii už 30,6 miliardy korun“, protože „špatně spravovaly, rozumějte rozkrádaly, evropské fondy“.

‚Nejde o finální verdikt‘

Evropská komise zaslala do Prahy finální auditní zprávu ohledně Babišova možného střetu zájmů minulý pátek. Celý obsah zprávy není znám, ale týdeník Respekt v neděli – s odkazem na dva nejmenované zdroje a bez dalších podrobností – napsal, že kontroloři, podobně jako v návrhu auditní zprávy, střet zájmů premiéra potvrdili.

Evropský audit: Česko by mělo vrátit 284 milionů, které přidělilo v rozporu se zákonem o střetu zájmů

Číst článek

Server iROZHLAS.cz získal jednu z klíčových pasáží utajovaného dokumentu. Píše se v ní, že podle auditorů by mělo Česko vrátit skoro 284 milionů korun, které byly od 9. února 2017 přiděleny na dotacích holdingu Agrofert. Podle této pasáže kontroloři konstatovali nesoulad s evropským právem i českým zákonem o střetu zájmů.

Podle Babiše nejde o závěr nebo stanovisko Evropské komise, ale je to závěrečná zpráva auditorů jednoho z generálních ředitelství Evropské komise. Komise to podle něj ovšem neřešila.

Teprve nyní je prý prostor pro vyjádření České republiky, a až následně nastane proces, kdy o tom Evropská komise může jednat. „Opakuji, nejde o finální verdikt,“ dodal v rozhovoru pro deník.

Evropský audit ke střetu zájmů v 7 bodech: proč je tajný, o kolik jde peněz a je nynější zpráva finální?

Číst článek

Rovněž ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve tvrdila, že rozhodně o finální podobu auditní zprávy nejde. V textové zprávě pro server iROZHLAS.cz napsala, že české úřady budou mít dva měsíce na uplatnění případných připomínek. „Ty budou připravovány, stejně jako odpověď na návrh auditní zprávy, ve spolupráci se všemi dotčenými resorty,“ uvedla.

Takový výklad ale na přímý dotaz Radiožurnálu odmítl v neděli večer mluvčí Evropské komise: „Skutečně jde o finální zprávu.“ Až do Česka dorazí český překlad zprávy, začne podle něj běžet dvouměsíční lhůta, během které mají tuzemské úřady uvést navržená opatření do praxe.

České zákony

Andrej Babiš v rozhovoru zopakoval, že není členem Agrofertu, a vyloučil, že by Česká republika cokoli vracela. Pravda je totiž podle něj na jeho straně. Domnívá se, že je nelogické, aby Brusel vykládal české zákony.

Na připomínku redaktora deníku Právo o tom, že ve hře jsou i evropská pravidla, která se změnila, a ne pouze český zákon, uvedl: „To není pravda. Tím evropským se vůbec neargumentuje. Všechno se točí kolem českého zákona o střetu zájmů, tedy lex Babiš, který mi na míru ušili politici z tradičních demokratických stran. Postupoval jsem vždy podle českých zákonů.“

Česko bude dál odmítat to, co už odmítlo, řekl Babiš. Udivilo ho, že audit odešel před výměnou komise

Číst článek

Předseda vlády uvedl, že je Česko suverénní země a českou legislativu má vykládat česká justice, ne Evropská unie. Míní, že je celá auditorská manipulace práce jednoho člověka, který Českou republiku už v minulosti udal v Bruselu, a Česko kvůli němu přišlo o stamiliony.

Narážel na svého bývalého náměstka na financích a nynějšího pirátského senátora Lukáše Wagenknechta, který se mu prý mstí.

Babiš rovněž řekl, že by nerezignoval ani v případě, pokud by ve středu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil verdikt státních zástupců v otázce zastavení stíhání všech obviněných v kauze Čapí hnízdo.

luk, kno, vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme