Lex Babiš prošel. Sobotka mě podrazil jako kdysi Zemana, zlobí se ministr financí

Poslanecká sněmovna potvrdila zákon o střetu zájmů známý jako lex Babiš. Jasnou většinou přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Kvůli tomuto zákonu by firmy ministra financí Andreje Babiše (ANO) přišly o dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Nadále přitom platí záměr prezidenta, podle kterého se po přehlasování svého veta obrátí na Ústavní soud, uvedl ve středu prezidentův mluvčí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Normu podpořilo 129 ze 185 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Proti bylo 49 poslanců, zejména za hnutí ANO a za hnutí Svoboda a přímá demokracie. Členové za Úsvit se hlasování zdrželi.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš reagoval, že ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podrazil stejně, jako podrazil Miloše Zemana při prezidentské volbě v roce 2003. Cílem je dle něj jen to, aby odešel z politiky. Zákon o střetu zájmů zároveň označil za absurdní, je podle něj dílem Kalouska a Sobotky. Tvrzení, že z vlády pomáhá svým firmám, označil za lživá.

Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak.

Zeman vetoval 'lex Babiš'. Pokud ho poslanci přehlasují, chce jít k Ústavnímu soudu

Číst článek

„Veřejný zájem je nutno chránit. Ministři by neměli podnikat, ucházet se o veřejné zakázky a vlastnit média. Veto prezidenta proto přehlasujeme,“ uvedl již dříve předseda vlády Sobotka.

„Domníváme se, že je to správný krok a ten zákon s pozměňujícími návrhy je principiálně správný. Pokud se někdo obrací na Ústavní soud, tak vyčkáme verdiktu, ale jsme připraveni k rychlé novelizaci,“ byl před hlasováním přesvědčen například šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola.

Ústavní stížnost chce podat prezident i ANO

Zeman zákon vetoval v polovině prosince a svůj krok zdůvodnil tím, že je v rozporu s ústavním pořádkem. Ustanovení jsou podle něj namířena na politického konkurenta s cílem ho oslabit.

„Stále platí to, co již bylo řečeno. V případě, že Poslanecká sněmovna přehlasuje veto pana prezidenta, je pan prezident připraven obrátit se na Ústavní soud, aby definitivně rozhodl o případném nesouladu novely zákona o střetu zájmů s Ústavou České republiky,“ potvrdil v úterý dopoledne mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Kromě Zemana chce ústavní stížnost podat i hnutí ANO. Jeho zástupci totiž tvrdí, že zákon je namířen proti ministru financí a předsedovi hnutí Andreji Babišovi.

„Každý dobrý ústavní právník musí potvrdit, že ten zákon je skutečně protiústavní a je to forma politického boje. Měli bychom bojovat v kampani a ve volbách a nezneužívat sněmovnu na politický boj proti svým soupeřům, kteří vadí, protože jsou noví v politické sféře a neděláme s nimi ty kšefty,“ řekl již dříve Babiš.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme