'Lež od člověka, který vyznamenává komunisty.' Osobnosti kritizují Zemana za slova o kardinálovi

Členové kolegia organizace Paměť národa se ohradili proti výroku prezidenta Miloše Zemana, podle něhož nedávno zesnulý kardinál a bývalý člen kolegia organizace Miloslav Vlk podporoval spory mezi státem a církví. „Není to poprvé, co prezident nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží,“ píše kolegium v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni například Tomáš Halík, Josef Jařab či Jiří Grygar.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk na archivním snímku z května 2012

Kardinál Miloslav Vlk na archivním snímku z května 2012 | Zdroj: ČTK

Prezident v rozhovoru pro televizi Barrandov řekl, že neudělí nedávno zesnulému kardinálu Vlkovi státní vyznamenání, protože podle něj „udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší". Přitom udělení vyznamenání doporučil prezidentovi i Senát.

Kardinála Vlka bych nevyznamenal, řekl Zeman. Uznání se naopak dočká Sáblíková

Číst článek

„Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho," píše kolegium Paměti národa.

Vlk se podle organizace celý život choval „statečně a příkladně". Odmítl spolupracovat s komunistickým režimem, a proto musel pracovat jako umývač výloh.

Kardinál Miloslav Vlk v roce 1966. | Foto: Archiv Paměti národa | Zdroj: Paměť národa

„Po roce 1989 – jako každý svobodomyslný občan této země – se zasazoval o navrácení komunisty ukradeného majetku, podporoval restituce. Kardinál vedl s představiteli státu mnoho let dialog o vyrovnání se, o odluce církve od státu, tak jak je to běžné v západních zemích Evropy a USA," tvrdí Paměť národa.

Podle ní kvůli restitucím musel snášet řadu podrazů a intrik. „Za to, že komunisty ukradený majetek stát vrátil až čtyřiadvacet let po pádu totalitního režimu, nesou vinu političtí populisté. Mezi ně bohužel patří i Miloš Zeman."

Byl příznivcem církevních restitucí, obhajoval Zeman svoji neúčast na Vlkově pohřbu

Číst článek

Podle organizace přitom nejde o první případ, kdy prezident kardinála „veřejně dehonestoval účelovou lží".

Podle Zemana měl Vlk porušit slib bývalého kardinála Františka Tomáška, že katolická církev nebude požadovat navrácení majetku. Tento výrok už ale dříve pražské arcibiskupství označilo za lež.

Pražské arcibiskupství na svém twitteru napsalo, že je otázka, jestli by kardinál vůbec vyznamenání chtěl. „Předně psaní prohlášení bychom si však měli položit otázku, zda by kardinál Vlk (nositel Řádu TGM) vyznamenání z rukou pan Zemana vůbec chtěl."

„Nevidím důvod na toto prohlášení reagovat. Jde o součást volební kampaně," sdělil serveru HlídacíPes.org na prohlášení mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Miloslav Vlk se v 80. letech živil mytím výloh. | Foto: Archiv Paměti národa | Zdroj: Paměť národa

Celé prohlášení Paměti národa:

Prohlášení členů Kolegia Paměti národa k vyjádření prezidenta Miloše Zemana k zesnulému kardinálu Miloslavu Vlkovi

Miloš Zeman začátkem června prohlásil, že nevyhoví návrhu Senátu PČR, aby během státního svátku 28. října 2017 vyznamenal zesnulého kardinála Miloslava Vlka s odůvodněním, že „udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší". Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho.

Kardinál Miloslav Vlk, vážený, moudrý, laskavý a respektovaný člen Kolegia Paměti národa, se ve svém životě choval statečně a příkladně. Komunistický režim ho všemožně pronásledoval, snažil se ho zlomit ke spolupráci. Jako kněz obstál a raději než ztratit čest a loajálně režimu sloužit léta pracoval jako umývač výloh. Po roce 1989 – jako každý svobodomyslný občan této země – se zasazoval o navrácení komunisty ukradeného majetku, podporoval restituce. Okradeny byly všechny církve působící v Československu, církevní řády, charity a farnosti. Kardinál vedl s představiteli státu mnoho let dialog o vyrovnání se, o odluce církve od státu, tak jak je to běžné v západních zemích Evropy a USA. V tomto z jeho strany otevřeném dialogu čelil těžko představitelným podrazům, lžím, intrikám politických reprezentantů naší země. Za to, že komunisty ukradený majetek stát vrátil až čtyřiadvacet let po pádu totalitního režimu, nesou vinu političtí populisté. Mezi ně bohužel patří i Miloš Zeman.

Fotka kardinála Miloslava Vlka ze sledování StB. | Foto: Archiv Paměti národa | Zdroj: Paměť národa

Není to poprvé, co prezident Miloš Zeman nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží. Zeman tvrdil, že emeritní primas český Miloslav Vlk porušil údajný slib někdejšího kardinála Františka Tomáška, že katolická církev nebude požadovat navrácení majetku. Připomeňme, že tento výrok Arcibiskupství pražské veřejně označilo za lež.

Prezident Zeman v minulosti neváhal vyznamenat spolupracovníky totalitního režimu. Před nedávnem údajně nevyslyšel žádost prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky, aby společně vyznamenali Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, hrdiny protinacistického odboje.

Chování prezidenta nelze přecházet konstatováním, že udělování vyznamenání je jeho výsostnou pravomocí vyplývající z Ústavy ČR, a proto je třeba rozhodnutí prezidenta respektovat. Státní vyznamenání jsou oceněním nejvyššího státního úřadu. Vážnost těchto ocenění se mimo jiné odvozuje od toho, kdo je jejich nositelem. Nejvyšší státní vyznamenání má vyjadřovat úctu a respekt k hodnotám, za které bojovaly a umíraly generace před námi. V žádném případě státní vyznamenání nesmí sloužit k vyřizování osobních a politických účtů.

Jan Dobrovský, předseda Kolegia Paměti národa
Mikuláš Kroupa, člen Kolegia Paměti národa, ředitel Post Bellum
Martin Kroupa, tajemník Kolegia Paměti národa, člen správní rady Post Bellum
Jan Polouček, člen Kolegia Paměti národa, provozní ředitel Post Bellum
Jaroslav Hutka, hudebník
Michal Klíma, předseda představenstva, generální ředitel, VLTAVA LABE MEDIA a.s.
Libor Winkler, předseda představenstva, RSJ a.s.
Ivan M. Havel, vědec
Daniel Kroupa, filosof
Zuzana Roithová, politička
Václav Sochor, novinář
Václav Marhoul, režisér
Jiří Wald, vydavatel, WALD Press
Jan Hlavička, lékař
Cyril Křepelka, stavař
Břetislav Rychlík, režisér
Jiří Staněk, lékař
Jiřina Šiklová, socioložka
Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
Aleš Voverka, podnikatel, Dantem Holding, s. r. o.
Petr Odehnal, AVG Technologies
Olga Sommerová, dokumentaristka
Jan Stříbrný, historik
Jiří Grygar, astronom
Tomáš Halík, teolog
Miroslav Hofman, předseda představenstva, 2N telekomunikace a.s.
Martin Růžička, soudní exekutor, Exekutorský úřad Zlín
Ondřej Jonáš, matematik, bankéř
Leoš Válka, ředitel DOX
Hana Prousková, překladatelka
Zbyněk Prousek, jednatel, EKOTEZ, spol. s r. o.
Luboš Janhuba, předseda správní rady Filharmonie Hradec Králové
Josef Jařab, profesor, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouc
Michal Javůrek, jednatel, J & M agency, s. r. o.
Stanislava Stuchlá, lékařka
Robert Hédervári, jednatel, Nakladatelství a Aukční síň Vltavín, s.r. o.
Zdeněk Hazdra, ředitel ÚSTR
Jiří Padevět, Ředitel nakladatelství Academia
Marina Dobuševa, novinářka
Kateřina Bursíková Jacques
Martin Bursík
Jan Gebhart, historik
Martin Jan Stránský, lékař, vydavatel
David Koláček, Clifford Chance Prague LLP
Daniel Raus
Tomáš Suchánek, DSA., a. s.
Polana Bregantová, bibliografka, Ústav dějin umění AV ČR

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme