Ležák, silné, plné a výčepní pivo. Nová vyhláška mění některá označení piv

Nová vyhláška o nápojích mění některá označení piva. Například jedenácti a dvanáctistupňová spodně kvašená piva budou nadále ležáky, svrchně kvašená se budou nazývat plná piva. Na novele vyhlášky se ministerstvo zemědělství domluvilo s pivovary.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čisté sklo je stejně důležité jako kvalitní pivo

Čisté sklo je stejně důležité jako kvalitní pivo | Foto: Alexej Maximov | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministerstva zemědělství novela vyhlášky o nápojích respektuje měnící se sortiment piva a reaguje na nové pivní styly převážně menších pivovarů.

„Stejně jako v našem původním návrhu zůstane v novele zachováno zažité členění piv na skupiny. Není tedy pravda, jak některá média spekulovala, že zmizí název ležák,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jako ležák zůstane označeno tradiční české pivo, tedy pivo jedenácti a dvanáctistupňové, které musí být spodně kvašené. Označení plné pivo bude platit také pro kategorii jedenácti a dvanáctistupňových piv, ale svrchně kvašených.

Svrchně a spodně kvašená piva se liší výrobními postupy, například teplotou, při které vznikají, nebo použitými kvasinkami. Označení ležák vzniklo podle procesu výroby, kdy pivo po kvašení měsíc a déle leží.

Třináctistupňová a vyšší piva, doposud označována jako speciální, budou nově silná piva. Piva mezi sedmi a deseti stupni ponesou nadále označení výčepní piva.

Další novinkou je možnost označit pivo kromě skupin takzvanými pivními styly. Jde třeba o ALE, stout, IPA, APA či porter. Styl piva tak vyjadřuje především obvyklý způsob produkce a složení piva, který respektuje postupy v tradičních oblastech výroby.

Návrh vyhlášky nyní míří do Legislativní rady vlády, poté jej čeká tříměsíční notifikace v Bruselu. Vyhláška začne platit devět měsíců po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Výrobci tak podle ministerstva zemědělství budou mít dostatek času připravit se na změny ve značení piva, včetně možnosti doprodání výrobků uvedených na trh před účinností vyhlášky.

Pivo - nové značení | Foto: ČTK

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme