Ležáky si připomínají 62. výročí vypálení osady

Už 62. výročí vypálení osady Ležáky na Chrudimsku a vyvraždění tamních obyvatel nacisty připomíná pietní shromáždění v místech, kde vesnice stála. Památku zavražděných uctí oficiální hosté i ti, kteří tragédii přežili. Tradiční akt začal v osm hodin bohoslužbou za oběti tragédie a za všechny oběti násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

památník s květinami | Foto: Jan Rosenauer st.

Následují vystoupení posádkové hudby a dětí ze Základní umělecké školy v Chrudimi a projevy hostů a položení věnců k památníkům, postaveným na místech vypálených domů. Účast přislíbil předseda Senátu Petr Pithart. V Ležákách letos poprvé vlaje vedle státní vlajky symbol Evropské unie. Premiéru má i nový prapor obce Miřetice, do jejíž správy památník patří.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Téhož dne v Pardubicích popravili 33 dospělých, 13 dětí odvlekli. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány do Německa na převýchovu, jeden a dva a půl roku. Do Ležáků se každoročně vracejí.

Milan Kopp, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme