Máte zkušenost s LGBT, ptá se sociálních služeb ministerstvo. Hůle z Člověka v tísni to má za absurdní

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozeslalo ve čtvrtek dotazník, který se týká gayů a leseb v sociálních službách. Přístup resortu kritizoval Daniel Hůle, analytik organizace Člověk v tísni. Ministerstvo ale kritiku odmítá s tím, že se snaží zlepšit podmínky pro gaye, lesby, bisexuální a transgender osoby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce rozeslalo dotazník, kde se ptá na přístup ke gayům a lesbám v sociálních službách (ilustrační foto) | Foto: LollipopPhotographyUK | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Máte zkušenost s LGBT+ osobami ve Vaší sociální službě?“ Tak zní jedna z otázek v krátkém dotazníku, který ministerstvo ve čtvrtek rozeslalo všem registrovaným sociálním službám v Česku.

Ústavní soud: Justice nesmí uznat zahraniční osvojení dítěte homosexuálním párem

Číst článek

Ptá se také na to, do jaké míry organizace souhlasí s tím, že potřeby LGBT+ osob se neliší od potřeb ostatních klientek či klientů.

Pomocí dotazníku chce ministerstvo zlepšit podmínky poskytování sociálních služeb těmto lidem, uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí resortu Vladimír Dostálek.

„Dotazník LGBT+ osoby nesčítá, jen zjišťuje, jak s touto oblastí sociální služby pracují,“ vysvětlil. 

Průzkum kritizoval odborník z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. „Myslí to asi dobře, ale organizace to nutí kategorizovat své klienty v režimu, ve kterém normálně nepřemýšlíte. Posiluje to stigmatizaci. Sexuální orientace je dost citlivá,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz, v čem přesně vidí problém.

‚Ti, kteří je napsali, přispěli na LGBT.‘ Litevský umělec prodal koláž homofóbních výrazů za 128 000 korun

Číst článek

„U klientů nezjišťujeme ani národnost, natož sexuální orientaci,“ doplnil. Podle něj je absurdní, že se uvažuje tímto způsobem.

„Dobrý úmysl prostě nemůže legitimizovat všechny nástroje, které mají zásadnější dopad na způsob uvažování organizací,“ poznamenal Hůle.

Člověk v tísni podle něj na dotazy ministerstva neodpoví. „Nikdy předtím jsme se nesetkali s přístupem, že by se reportovalo, jestli máme LGBT klienty,“ podotkl s tím, že sesbíraná data vůbec nemusí být relevantní.

„Z hlediska analýzy dat je to nevypovídající, z hlediska myšlení těch organizací je to poškozující,“ uzavřel Hůle.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme