Tisíce lidí uctily památku obětí střelby v Bratislavě. Vyzývaly i k uzákonění manželství pro všechny

Tisíce lidí se ve středu večer sešly na Václavském náměstí v Praze, aby podpořily zrovnoprávnění LGBT+ lidí. Připomněli si také památku obětí homofobní vraždy, která se stala tento měsíc v Bratislavě. Organizátoři a vystupující vyzývali k zastavení šíření předsudků vůči LGBT+ lidem a přijetí zákona, který by umožnil uzavřít manželství i párům stejného pohlaví.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 21:55 26. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

img_20221026_184809__221026-192506_kth.jpg

Stovky lidí se ve středu sešly na Václavském náměstí v Praze, uctívají památku obětí homofobní vraždy v Bratislavě | Foto: Katherine Vašíčková | Zdroj: Český rozhlas

Akci s názvem Společně proti nenávisti podpořili svým vystoupením také hudebníci, zpěváci, herci i některé další veřejně známé osobnosti, například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Policie odhadla, že akce se účastní „nižší tisíce“ lidí. Po skončení uvedla, že se akce obešla bez zásadních problémů.

„Musíme společně zastavit, aby se šířily předsudky, které krmí tu nenávist. Motivace toho teroristy byla krmená veřejnými vyjádřeními veřejných osobností včetně politiků a političek,“ uvedl Czeslav Walek z iniciativy Jsme fér.

Podle našich odhadů jsou na shromáždění nižší tisíce účastníků. Doprava v horní polovině náměstí je omezena.

18:34 – 26. 10. 2022

8 201

Připomněl nedávnou výzvu 23 organizací, které vyzvaly vládu a Parlament k přijetí legislativy k ochraně LGBT+ lidí. Výzvu do středy podepsalo přes 18 000 lidí.

Přes polovinu LGBT osob u nás se setkalo s nějakým typem násilí. Změňme trestní zákoník, říká právnička

Číst článek

Zrovnoprávnění LGBT+ lidí na shromáždění podpořila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková. „My všichni stojíme za principem rovnoprávnosti a důstojného života, který musí být přístupný opravdu všem bez rozdílu,“ řekla.

Shromáždění se jako divák účastní také senátor Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Vystrčil se na místě setkal s Romanem Samotným, majitelem bratislavského klubu Tepláreň, před kterým se vražedný útok odehrál.

„Nenávist vůči LGBTQ+ je pro mě stejně nepřijatelná jako antisemitismus. Vyjádřit lítost a soustrast nestačí, nesmíme mlčet, musíme se zlu a nenávisti jasně postavit,“ uvedl Vystrčil na twitteru.

Výzvu k větší právní ochraně LGBT+ lidí podpořili vládní Piráti i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Patříme na Západ!

A na Západě je zcela běžné, že uzavírat manželství mohou nejen muž a žena, ale i dvě ženy a dva muži.

Zákon o manželství pro všechny, který předložil můj kolega @Josef Bernard, již leží ve Sněmovně.

Nevidím žádný důvod, proč bychom jej nemohli hned schválit

17:13 – 26. 10. 2022

58 1601

„Patříme na Západ! A na Západě je zcela běžné, že uzavírat manželství mohou nejen muž a žena, ale i dvě ženy a dva muži. Zákon o manželství pro všechny, který předložil můj kolega Josef Bernard, již leží ve sněmovně. Nevidím žádný důvod, proč bychom jej nemohli hned schválit,“ napsal ve středu Rakušan na twitteru.

V každé škole jsou transgender nebo nebinární děti. Coming out vyžaduje odvahu, říká psychoterapeutka

Číst článek

Podporu LGBT+ lidí na shromáždění vyjádřili mimo jiné herci Jan Cina, Daniel Bambas a Michal Jagelka, herečky Bára Hrzánová a Veronika Khek Kubařová, youtuber Karel Kovář, známý jako Kovy, a raper Vladimír 518.

Akci podle zpravodaje ČTK krátce narušil člověk, který nesl transparent s nápisem Bojte se boha a vzdejte mu čest a do megafonu předčítal citáty z bible. Někteří účastníci akce na něj pískali, od shromáždění ho oddělili policisté z antikonfliktního týmu.

Střelba v Bratislavě

V Bratislavě v polovině října devatenáctiletý mladík zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let a vážně poranil 28letou ženu před barem Tepláreň, který navštěvují lidé z komunity LGBT+. Střelec z místa činu uprchl a později spáchal sebevraždu.

Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům. Slovenská policie případ vyšetřuje jako terorismus. Muž podle ní u gaybaru zaútočil poté, co mu nevyšel záměr útoku na slovenského premiéra Eduarda Hegera.

V Bratislavě a v Žilině se ve středu podle slovenských médií konala poslední rozloučení se oběťmi vraždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme