Lhůta pro navrácení uměleckých děl bude delší

Židé a jejich příbuzní budou moci žádat o umělecká díla, která jim byla zabavena v době druhé světové války, až do konce roku 2006. Rozhodli o tom poslanci a senátoři, když schválili velkou většinou hlasů dílčí novelu příslušného zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny | Foto: Česká televize

Na prodloužení lhůty, která měla letos vypršet, panovala mezi zákonodárci všeobecná shoda. Oprávněné osoby by tedy mohly i další čtyři roky žádat o navrácení všech dohledatelných uměleckých předmětů, o něž přišly během holocaustu. Jejich seznam mohou zájemci najít na internetové adrese www.restitution-art.cz. Celkem se jedná o více než 7000 uměleckých děl.

Jak Radiožurnálu řekla zpravodajka k této novele, poslankyně za ODS Miroslava Němcová, původní vlastníci a jejich rodiny zatím o vrácení těchto uměleckých děl projevili minimální zájem. "Bohužel naše zkušenost je ta, že v té lhůtě, která byla až do dneška, se přihlásil pouze jeden jediný oprávněný vlastník o jeden z těchto sedmi tisíc předmětů. Čili ta nabídka je spíše velmi korektní a to že, bude uplatněna, je více než hypotetické."

Novela ještě čeká na podpis prezidenta republiky.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme