Lhůta pro navrácení uměleckých děl bude delší

Židé a jejich příbuzní budou moci žádat o umělecká díla, která jim byla zabavena v době druhé světové války, až do konce roku 2006. Rozhodli o tom poslanci a senátoři, když schválili velkou většinou hlasů dílčí novelu příslušného zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny | Foto: Česká televize

Na prodloužení lhůty, která měla letos vypršet, panovala mezi zákonodárci všeobecná shoda. Oprávněné osoby by tedy mohly i další čtyři roky žádat o navrácení všech dohledatelných uměleckých předmětů, o něž přišly během holocaustu. Jejich seznam mohou zájemci najít na internetové adrese www.restitution-art.cz. Celkem se jedná o více než 7000 uměleckých děl.

Jak Radiožurnálu řekla zpravodajka k této novele, poslankyně za ODS Miroslava Němcová, původní vlastníci a jejich rodiny zatím o vrácení těchto uměleckých děl projevili minimální zájem. "Bohužel naše zkušenost je ta, že v té lhůtě, která byla až do dneška, se přihlásil pouze jeden jediný oprávněný vlastník o jeden z těchto sedmi tisíc předmětů. Čili ta nabídka je spíše velmi korektní a to že, bude uplatněna, je více než hypotetické."

Novela ještě čeká na podpis prezidenta republiky.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme