Česko vyšle do Bejrútu speciální tým na vyprošťování lidí z trosek. Odletí ještě ve středu odpoledne

Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Ve středu ráno o tom informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož Libanon přijal českou nabídku pomoci. Zhruba čtyřicetičlenná skupina, v níž nechybí ani psovodi, by měla do libanonského hlavního města odletět odpoledne.

Praha (Aktualizováno: 10:49 5. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř následující výbuch bylo možné pozorovat z různých částí města | Foto: TALAL TRABOULSI | Zdroj: Reuters

„V noci jsme Libanonu poslali nabídku pomoci speciálního týmu hasičů, který má vycvik na vyprošťování osob. Čekali jsme na potvrzení ze strany Libanonu, které přišlo. Mezitím byl tým aktivován a sjíždí se na místo, připravuje se výbava. Plánovaný odlet je dnes v 16 hodin,“ řekl Hamáček ve středu ráno pro Radiožurnál.

O pomoci ministr vnitra informoval ráno také na svém twitterovém účtu. Na místo má vyrazit speciální tým, který funguje v rámci hasičského sboru hlavního města. „Složen by měl být ze 37 příslušníků a pěti psovodů,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Podle informací GŘ @Hasičský záchranný sbor ČR Libanon přijal naši nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob. Předpokládaný odlet je dnes v 16:00.

08:22 – 05. 08. 2020

43 1059

Podle vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ČR zároveň poskytne Libanonu humanitární pomoc deset milionů korun. „Dal jsem pokyn k uvolnění 10 milionů korun na humanitární pomoc pro Libanon. Kromě našich expertů poskytne ministerstvo zahraničních věcí také materiální pomoc,“ uvedl na twitteru Petříček.

Dvě gigantické exploze v bejrútském přístavu, které v úterý poničily několik čtvrtí, si vyžádaly podle aktuálních údajů Libanonského červeného kříže přes stovku mrtvých a více než 4000 zraněných.

Praha a Moravskoslezský kraj

Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Je určen k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov například po zemětřesení.

OBRAZEM: Ranění, záchranáři, sanitky a ulice plné trosek. Bejrútem otřásl silný výbuch

Číst článek

Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme, uvedli hasiči na twitteru. V minulosti pomáhal například po živelních pohromách v několika zemích.

Příčiny katastrofy jsou zatím nejasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny.

Exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě. Hlavní ulice v centru jsou podle svědků zasypány sutinami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme