Bojový vrtulník Mi-24 musel nuceně přistát na Libavé. Nikdo z pěti vojáků nebyl vážně zraněn

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku ve středu nuceně přistál bitevní vrtulník Mi-24. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo nebyl vážně zraněn, sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Událost se nyní vyšetřuje a provoz vrtulníků Mi-24 byl dočasně pozastaven.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc/Praha (Aktualizováno: 15:22 19. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník MI 24 Hind

Bitevní vrtulník Mi-24 (ilustrační snímek) | Foto: Petr Bušta

Provoz bitevních vrtulníků byl přerušen také loni po listopadové nehodě, kdy stroj Mi-24 havaroval při vzletu na základně v Náměšti nad Oslavou. Nelétaly poté do ledna, kdy byl jejich provoz částečně obnoven. Při nehodě tehdy nebyl nikdo zraněn, stroj byl ale podle médií značně poškozen.

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Letectvo dostalo několik strojů Mi-24/35 v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000, starší verze používala i předtím.

Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu stamilionů až miliard korun.

Otázka modernizace

Česko se chystá vrtulníky modernizovat. Ze Spojených států chce koupit 12 vrtulníků. Šéf KSČM Vojtěch Filip ale modernizaci odmítá.

Považuju tu armádní zakázku (na 12 nových bojových vrtulníků) za předraženou a zbytečnou. ČR může zůstat špičkou v provozování i údržbě vrtulníků Mi-17 a Mi-24, které máme ve výzbroji nejen my, ale i další členské státy NATO,
řekl v #InterviewPlus @Český rozhlas Plus @Vojtěch Filip z @KSČM

11:39 – 19. 06. 2019

„Česká armáda je držitelem několika specializací, jednou z nich jsou vrtulníky Mi-170 nebo Mi-24 a jsou i ve výzbroji USA. Já je považuji za předražené a taky za zbytečné. Protože ty stávající ještě nejsou olítané,“ řekl v dopoledním Interview Plus.

Česká republika zvažuje, zda z USA pořídí pouze víceúčelové stroje nebo je doplní také bojovými helikoptérami. Vybírat může z víceúčelových strojů UH-1 Venom a UH-60 Black Hawk a bojového AH-1 Viper. Konečnou nabídku z USA má ministerstvo obrany dostat do konce června. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už dříve uvedl, že očekává podpis smlouvy do konce roku.

Komunistům se nelíbí chystaný nákup vrtulníků od USA. Plány podle Filipa můžou ohrozit podporu vládě

Číst článek

Šéf KSČM nákup odmítá. „V každém případě budu usilovat o vysvětlení občanům ČR. Máme utratit 12,5 miliardy korun, za věc, kterou nepotřebujeme, která zhoršuje udržení naší schopnosti dál pracovat nejen pro Armádu ČR ale i další evropské a americké armády? To mi vadí,“ dodal.

Vysoká záloha

Filip už dříve Radiožurnálu řekl, že mu také vadí přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, dodal.

Tím se šéf komunistů dostal do sporu s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Myslím, že to určitě panu Filipovi vysvětlím,“ řekl Radiožurnálu Babiš.

Na konci května ale požádal Metnara, aby vylepšil platební podmínky a Česko nemuselo platit vysokou zálohu. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl, že americké vrtulníky jako jediné splňují požadavky české armády.

Filipovu kritiku odmítá i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Havárie ve Španělsku

V polovině května přistál preventivně u obce Pěnčín na Prostějovsku vrtulník německé armády CH-53 GS, který se účastnil mezinárodního cvičení Dark Blade 2019.

Babiš nechce platit vysokou zálohu za americké vrtulníky, česká armáda jich má dostat dvanáct

Číst článek

Po takzvaném bezpečnostním přistání vrtulník zkontroloval německý technický personál, který nezjistil žádné závady, které by stroji bránily v letu. Následně tak mohl přeletět zpět na základnu u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Nikomu se nic nestalo.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků bylo tehdy zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit.

V únoru 2001 se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky.

V říjnu stejného roku pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.

V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v Česku účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme