Na Libavé skončil první turnus výcviku ukrajinských vojáků, další je plánován na konec ledna

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku ve čtvrtek ukončila svůj výcvik první rotace ukrajinských vojáků. V Česku se učili základní vojenské dovednosti včetně střelby z útočných pušek nebo řízení bojových vozidel pěchoty, ale i velitelské schopnosti. V jednotce o velikosti praporu se mísí nováčci i zkušení bojovníci z fronty. Čeští velitelé zdůraznili, že učení je oboustranné a Ukrajinci svým kolegům předávají cenné zkušenosti z reálného boje.

Tento článek je více než rok starý.

Libavá (Olomoucko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástup ukrajinských vojáků účastnících se cvičení ve vojenském prostoru Libavá při návštěvě ministryně obrany Jany Černochové (ODS)

Nástup ukrajinských vojáků účastnících se cvičení ve vojenském prostoru Libavá při návštěvě ministryně obrany Jany Černochové (ODS) | Foto: Karel Čapek | Zdroj: ČTK

Ukrajinskou jednotku, kterou nyní čeká odjezd na Ukrajinu a pravděpodobně brzy pak zapojení do obrany Ukrajiny, ve středu navštívila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a zástupci armády a Olomouckého kraje.

Výcvik ukrajinských vojáků v Česku začal. Kde se pohybují, nechce ministerstvo komentovat

Číst článek

„Česká republika stojí za vámi. Pro české vojáky i pro občany České republiky jste hrdinové,“ řekla Černochová při setkání s ukrajinskými vojáky. Poznamenala, že fakticky bojují za celý demokratický svět. „Válečný zločinec Putin musí být poražen,“ zdůraznila.

O podpoře české armády ukrajinské kolegy ujistil náčelník generálního štábu Karel Řehka. „Přeji vám brzké vítězství,“ řekl.

Výcvik ukrajinských vojáků schválila vláda a Parlament na podzim. Cílem je do konce příštího roku v Česku vycvičit až 4000 Ukrajinců především z mechanizovaných jednotek, do Česka ale zamíří i specialisté. Podobně jsou ukrajinští vojáci bránící svou zemi před ruskou agresí cvičeni i v dalších evropských zemích.

Podle velitele 71. mechanizovaného praporu Libora Tesaře se na výcviku podílí přes 200 českých vojáků, v případě například nácviku střelby je doplňují další posily. Věk ukrajinských vojáků je velmi rozdílný, stejně jako jejich zkušenosti z bojů. Zatímco někteří se v Česku prvně učili, jak zacházet s útočnou puškou, další zažili boje přímo na frontě.

Vzájemné obohacení

„Je to výhoda i pro naši armádu, Ukrajinci nám předávají své obrovské zkušenosti,“ poznamenala Černochová.

Podle velitele pozemních sil české armády Romana Náhončíka ukrajinští vojáci na Libavé strávili asi tři týdny. Jednotka o síle mechanizovaného praporu, tedy několika set mužů, zkoušela ostré střelby i taktickou přípravu, součástí programu bylo i předávání zkušeností jak plánovat útok, obranu nebo přesuny.

I on poukázal na to, že si zkušenosti čeští a ukrajinští vojáci vyměňují vzájemně. „Ukazují si, jak to dělají oni, jak to děláme my a každý si pak z toho vybral své a používá to ve svých postupech,“ řekl Náhončík. Zdůraznil motivaci a entuziasmus Ukrajinců získat z výcviku co nejvíc.

Les u vojenského prostoru na Libavé na Olomoucku zachvátily plameny. Na místě je 15 jednotek hasičů

Číst článek

Podle Řehky je důvodem vědomí, že brzy nabyté zkušenosti využijí přímo v bojích. Řehka označil za nesmysl, že by ukrajinští vojáci v Česku cvičili na úkor českých vojáků. Stejně zástupci armády odmítli i dezinformace o tom, že se mezi Ukrajinci objevily vážné nemoci.

Černochová zdůraznila, že účastníci výcviku jsou prověřováni a během kurzu zůstávají v táboře. Zajištění výcviku ocenil i hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN), který Černochovou na Libavou doprovodil.

Uvedl, že na místě absolvoval prezentaci českých velitelů, kteří mu popsali obrovské odhodlání, disciplínu a zaujetí pro věc ukrajinských vojáků a vojákyň.„Jsem moc rád, že jim toto zázemí můžeme poskytnout,“ řekl.

Odmítl, že by s výcvikem měli problém místní starostové. „Na úrovni starostů garantuji, že tady žádný neklid není,“ poznamenal. Pouze zpočátku jim podle něj chyběly informace, ty ale již dostali. Do konce příštího roku by se měly uskutečnit další čtyři výcvikové turnusy. První z nich je plánován na konec ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme