Libčanům chybějí desítky milionů na odstranění skladu chemikálií

S tunami chemikálií za humny už tři měsíce žijí lidé v Libčanech na Královéhradecku. Zástupci ministerstva životního prostředí a financí by dnes měli rozhodnout o desetimiliónové záloze na odstranění nebezpečné skládky. Celková suma zřejmě bude čtyřikrát vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka v Libčanech | Zdroj: ČTK

Podle náměstkyně královéhradeckého primátora Pavly Finfrlové bude magistrát společně s krajem prosazovat změny v legislativě, aby se v budoucnu zabránilo podobným případům.

"Rozhodně to není konečné řešení, protože se musí i nějakým způsobem upravit zákon o odpadech, aby tento druh podnikání nebyl nadále možný. Aby nebylo možné vytvářet takovéto nebezpečné sklady odpadů, inkasovat peníze, a neřešit ten problém."

V Libčanech našli v dubnu odborníci několik set tun různých chemických látek - mezi nimi například i vysoce nebezpečný fluorid boritý nebo kyanid draselný. Rozbory vody a půdy neprokázaly, že by toxické látky zasáhly okolí areálu. Odborníci však varují, že skladiště bude rizikem do té doby, než všechny látky vytřídí a oddělí.

Eva Boudová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme