Libčany se zbavily části nebezpečných chemikálií

Z Libčan na Královéhradecku specialisté odvezli prvních několik tun nebezpečných chemikálií. V tamním areálu bývalého Vertexu na konci dubna policie našla kolem tisíce druhů různých chemikálií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libčany | Foto: obec Libčany

Kamion ráno odvezl z areálu bývalého Vertexu kolem pěti tun léků a chemikálií. Podle mluvčího královéhradeckého magistrátu Václava Svobody látky putují do spalovny, která je bezpečně zlikviduje.

"Kamion směřoval do speciální spalovny nebezpečného odpadu v Ostravě, která je schopná za vysokých teplot tyto odpady zlikvidovat. Dál v Libčanech bude probíhat inventarizace a detailní rozbory těch látek," dodal mluvčí.

Obyvatelé obce si tak mohou alespoň částečně oddechnout - z areálu firmy totiž zmizela část těch nejnebezpečnějších chemikálií. Likvidace zbývajících látek potrvá zřejmě ještě několik týdnů.

Magistrát Hradce Králové bude peníze, které město na likvidaci chemikálií vynaloží, vymáhat po firmě, která odpady do objektu bývalého Vertexu uložila. Celým případem se stále zabývá policie i Česká inspekce životního prostředí. Ta může za skládku nebezpečného odpadu v Libčanech firmě udělit až desetimilionovou pokutu.

Marika Táborská, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme