Libeňský most prošel další zátěžovou zkouškou. Technici testovali nejvíce poničenou část

Dvě stojící tramvaje, několik plně naložených nákladních vozidel a desítky velkých tašek s kamením. Sobotní zátěžová zkouška Libeňského mostu v Praze odhalí, v jakém stavu poničený most je. Minulý týden už technici testovali oblouky nad řekou Vltavou. Teď se přesunuli na předmostí ke břehu u Palmovky, kde je most v nejhorším stavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po poledni se tramvaje rozjely, aby si technici vyzkoušeli, jak se most deformuje při provozu. Podle statika Ludvíka Hegrlíka je prohýbání mostu okem neviditelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libeňský most prošel další zatěžkávací zkouškou. Více v reportáži Martina Hrnčíře

„Musíme měřit deformace, které jsou řádově nižší. Ten oblouk je relativně tuhý, takže i malý pokles reprezentuje velké zatížení. Při zatížení 500 tun poklesne čtyřicetimetrový oblouk zhruba o tři a půl milimetru,“ popsal Hegrlík Radiožurnálu.

Měří se ale také náklon mostu. „Na základě předběžných výsledků můžeme říct, že most se chová nejhůř ze všech polí, které jsme zatím měřili. Přestože u něj nemáme plné zatížení 500 tun, tak už jsme přesáhli předpokládané projektové deformace,“ řekl Hegrlík.

Technická správa komunikací hlavního města tak počítá s tím, že by se předmostí při opravě zbouralo. „Touto zkouškou si investor ověřuje, jestli jeho rozhodnutí bylo správné, anebo zda ještě přehodnotí projektovou dokumentaci jako takovou,“ dodal statik.

Pád trojské lávky: státní zástupce obžaloval autora Stráského a Semeckého ze správy komunikací

Číst článek

Výsledky do měsíce

Pod oblouky připevnili technici desítky malých čidel a na dvou displejích sledovali průběh měření. První zkoušku z minulého týdne už stihli vyhodnotit.

„Máme předběžné výsledky. Všemu předcházel velice přesný a složitý výpočtový model a zkouškou ověřujeme hodnoty, které byly teoreticky vypočteny. V první části z minulého týdne se nám ukázalo, že velká část naměřených hodnot odpovídá očekáváním,“ řekl ředitel Technické správy komunikací Josef Synčák.

„Předběžné výsledky budou zhruba do deseti dnů od ukončení sobotní zkoušky. Celková závěrečná zpráva bude do třiceti dnů,“ dodal Synčák.

Libeňský most spojuje pravý a levý břeh Vltavy. Od svého vzniku v roce 1928 neprošel zásadní opravou. Technická správa komunikací zahrne tyto výsledky do výběrového řízení na rekonstrukci mostu.

Martin Hrnčíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme