Libeňský most se bourat nebude. Primátor Hřib si nechá vypracovat studii opravy

Libeňský most nečeká demolice, ale rekonstrukce. Na twitteru o tom informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jak novinářům řekl jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), magistrát si nechá vypracovat studii opravy, která by měla být dokončena příští rok v únoru. Na jejím základě vedení města rozhodne o způsobu opravy. V rámci oprav mostu by se mělo proměnit i okolí u jeho ústí v Libni a Holešovicích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libeňský most se skládá z šesti staveb, které na sebe navazují | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Libeňský most, unikátní stavbu avantgardního funkcionalismu, čeká citlivá rekonstrukce. Bourat se nebude! Takové rozhodnutí jsme dnes schválili v Radě hlavního města Prahy,“ napsal v úterý Hřib na twitteru.

Předchozí vedení města plánovalo zbourání. Libeňský most z roku 1928 je v havarijním stavu, nikdy nebyl opravován.

Libeňský most, unikátní stavbu avantgardního funkcionalismu, čeká citlivá rekonstrukce. Bourat se nebude! 😉
Takové rozhodnutí jsme dnes schválili v Radě hlavního města Prahy. 🙂

14:38 – 27. 11. 2018

38 655

Libeňský most se skládá z šesti staveb, které na sebe navazují. Vedle historického mostu přes Vltavu jsou součástí mosty na libeňské straně včetně tzv. inundačního, který slouží jako protipovodňová ochrana a pod jehož oblouky protéká při povodních voda. Krajní části soumostí musely být v minulosti podepřeny.

Dokument se bude zabývat zejména historicky cenným mostem přes Vltavu. Studie by měla například doporučit, zda budou muset být vnitřní obloukové pásy vybourány, nebo zůstanou zachovány. „Tyto dvě varianty nám (studie) srovná z hlediska zatížitelnosti mostu, životnosti a z hlediska nákladů na rekonstrukci. Na základě toho se rada rozhodne,“ řekl Scheinherr.

Libeňský most nebourejte, je to pozoruhodná a cenná stavba, píšou historici umění zastupitelům

Číst článek

Technická správa komunikací zároveň zahájí opravy, kvůli kterým není potřeba most zavírat a omezovat dopravu. Začnou například opravy schodišť, sloupů, osvětlení nebo zábradlí. Podle Scheinherra je cílem zastavit další chátrání mostu.

Souběžně s opravami uspořádá město workshop, na kterém se bude zabývat proměnou předmostí na obou březích Vltavy. Řešit se bude například doprava na Palmovce nebo protipovodňová ochrana.

Špatný stav pražských mostů

Praha má s mosty problémy dlouhodobě. Město si nechalo nedávno udělat zátěžové testy mostu Legií a zpracovává se diagnostika Hlávkova mostu, který je rovněž ve špatném stavu. „Je chystána diagnostika Palackého mostu, Barrandovského, takže všechny tyto mosty, až budeme k nim mít konkrétní data a výstupy z těchto studií, tak se přistoupí k rekonstrukci,“ řekl Scheinherr.

Plánována je také výstavba nových mostů, a to Rohanského mezi Prahou 7 a 8 a Dvoreckého mezi Smíchovem a Podolím. V případě Dvoreckého mostu budou zastupitelé na prosincovém jednání schvalovat zadání zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí.

Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Politici se v minulosti přeli, zda jej zbourat, nebo zrekonstruovat. Letos v lednu musel být zhruba na měsíc pro automobily a MHD uzavřen a následně podepřen. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme