Nový Libeňský most? Praha si žádné podprůměrné dílo nezaslouží, říká historik architektury Lukeš

Libeňský most je zcela mimořádná a kvalitní architektura, která bezesporu stojí za to, aby byla zachována. Takový je názor historika architektury Zdeňka Lukeše, který byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Vedení města se na věc dívá jinak – most je v tak špatném technickém stavu, že nejde opravit. A tak ho chce zbourat a postavit nový.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libeňský most | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Některé části mostu jsou skutečně v tak špatném technickém stavu, že nejdou opravit,“ připustil ve vysílání Radiožurnálu Zdeněk Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Libeňském mostu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu mluvil historik architektury Zdeněk Lukeš.

Tyto partie jsou ale v částech mostu, které nevedou nad řekou, ale nad ostrovem, a šly by nahradit za kopie.

Ta nejkrásnější část mostu, tedy segmentové oblouky nad Vltavou, jsou podle něj v mnohem zachovalejším stavu a bylo by možné provést opravu.

Stavba nového mostu by navíc přinesla spoustu dalších komplikací a nákladů, o kterých se příliš nemluví.

„Nejdřív musíte vedle postavit provizorní most,“ říká s tím, že k tomu je potřeba vykoupit pozemky na obou březích. Jenom stavba provizorního mostu by tak podle něj mohla stát řádově stovky milionů korun.

A pokud by se město opravdu rozhodlo most zbourat, tak existují různé možnosti. První z nich je udělat materiálovou a tvarovou kopii s tím, že skryté detaily mohou být řešeny modernějšími technologiemi.

Druhá možnost je postavit soudobou konstrukci, pak je ale podle něj třeba se ptát, proč by na takovou stavbu neměla být vypsána architektonická soutěž. To sice celý proces prodlouží, stavět něco rychle bez soutěže ale Lukeš považuje za velkou chybu.

„Pak může vzniknout nějaké průměrné nebo podprůměrné dílo a myslím, že to si Praha nezaslouží,“ uzavírá.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme