Libereckým primátorem bude Zámečník ze starostů, ti budou v koalici s ANO a ODS

Zástupci Starostů pro Liberecký kraj (SLK), ANO a ODS v Liberci ve středu podepsali koaliční smlouvu. V zastupitelstvu budou mít pohodlnou většinu 31 z 39 mandátů. Koalice se dohodla na tom, že primátorem bude lídr starostů Jaroslav Zámečník. Ve vedení města by tak měl nahradit Tibora Batthyányho (zvolený za ANO), který v komunálních volbách se svojí novou stranou PRO 2016 neuspěl a do zastupitelstva se nedostal.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještěd | Foto: Zdeněk Fiedler | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Termín ustavujícího zastupitelstva zatím není známý, čeká se na rozhodnutí soudu ohledně stížnosti na volby.

Termín pro stížnosti na komunální volby končí. Přišly jich desítky, soudy rozhodnou do 20 dnů

Číst článek

Nová rada města bude podle dohody koalice jedenáctičlenná, bude tak mít o dva členy více než současná. Starostové obsadí pět míst, ANO čtyři a ODS dvě místa. Občanští demokraté, kteří v minulosti na radnici už vládli, se do vedení města vrací po osmi letech.

Statutárním náměstkem pro rozvoj a investice by se měl stát lídr ANO Jiří Němeček a náměstkem pro ekonomiku Zbyněk Karban (ANO), který je nyní na magistrátu vedoucím odboru ekonomiky. Dva náměstky budou mít i starostové.

Technickou správu města by měl mít na starost Jiří Šolc, který byl náměstek primátora pro ekonomiku v letech 2010 až 2014. Kulturu, školství, cestovní ruch a sport by měl mít nadále v gesci Ivan Langr, který ke starostům přešel ze Změny pro Liberec.

V radě města by ještě měli zasednout Lukáš Pohanka a Michal Hron za starosty, Šárka Prachařová a Marek Vávra za ANO a Petr Židek a Petra Břeňová za ODS. Programové prohlášení chce koalice vytvořit do dvou týdnů.

V Liberci ve volbách uspělo pět z 12 kandidujích subjektů. Starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. ODS bude mít čtyři zastupitele a dva Liberec otevřený lidem (LOL). V předchozím volebním období v Liberci vládla vítězná Změna pro Liberec se zastupiteli zvolenými za ANO. Jejich vládnutí ale minimálně poslední dva roky provázely velké spory.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme