ODS zrušila členství obviněným z liberecké korupční kauzy, skončili náměstek a prezident Bílých Tygrů

Výkonná rada ODS v pátek zrušila členství ve straně náměstkovi libereckého primátora Petru Židkovi i podnikateli a prezidentovi hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petru Syrovátkovi. Zrušila také licenci pro jedno ze dvou libereckých místních sdružení. Komunální politik i podnikatel jsou obviněni v korupční kauze spojené s radnicí krajského města, řekl místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Syrovátko s prezidentským pohárem za Bílé Tygry Liberec v roce 2017

Petr Syrovátko s prezidentským pohárem za Bílé Tygry Liberec v roce 2017 | Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Výkonná rada se v pátek sešla v Ostravě, kde se od soboty koná volební sněm strany. Na něj obviněný Židek podle informací ČTK nedorazí.

Jedním z obviněných v liberecké korupční kauze je i Syrovátko, šéf Syneru a prezident Bílých Tygrů

Číst článek

„Výkonná rada zaujala přímé stanovisko. Zrušila členství dvěma obviněným v liberecké kauze. Jako druhý krok rozhodla o zrušení licence pro liberecké místní sdružení,“ uvedl Kupka. V Liberci jsou dvě místní sdružení, rada zrušila Místní sdružení Liberec, které má šest desítek členů.

„Pokud to tak je, respektuji rozhodnutí výkonné rady,“ řekl v pátek večer Židek. Je krajským zastupitelem a náměstkem primátora Liberce, zda se vzdá těchto funkcí, neřekl. „Zvažuji všechny varianty,“ uvedl.

Mluvčí ODS Jakub Skyva dodal, že Židka ODS vyzvala, aby z věci vyvodil patřičné důsledky a rezignoval na své funkce. „Nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzvy neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů,“ uvedl Skyva.

Razie v Liberci

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, který vlastní stavební firma SYNER Group.

Veřejné zakázky, úplatky a zneužití pravomocí. Policie zatím v liberecké korupční kauze obvinila sedm lidí

Číst článek

V první větvi případu je obviněno šest lidí, z toho dva jsou stíhaní vazebně, kvůli podezření z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci. Soud poslal ve čtvrtek do vazby vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.

Druhá větev se týká náměstka primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petra Židka a předsedy představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti SYNER Group a prezidenta hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petra Syrovátka. Židek čelí podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí mu až 12 let vězení. Už dříve médiím písemně sdělil, že pokračuje v práci náměstka a kvůli mlčenlivosti a vyšetřování nemůže dotazy ohledně policejního zásahu komentovat.

Ve třetí část kauzy, jež se týká Libereckého kraje, zatím nikdo obviněn nebyl. Podle státního zastupitelství zatím nelze v této věci podat žádné další podrobnější informace. Kvůli třetí větvi případu byl podat na policii vysvětlení také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bližší informace kvůli mlčenlivosti novinářům neposkytl.

Podle regionálního serveru Náš Liberec kriminalisté prošetřují podezření z korupce ohledně plánované výstavby krajské solární elektrárny v Ralsku na Českolipsku. Výstavbu solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko kraj teprve plánuje. V největší variantě počítá s instalovaným výkonem téměř 104 megawattů, což podle odhadů přijde na tři miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme