V Liberci připravují expozici k 90. výročí lanovky na Ještěd. K vidění budou i dvě původní kabiny

Liberecké Severočeské muzeum koupilo od Českých drah kabinu lanovky na Ještěd. Její provoz ukončila v říjnu 2021 tragická nehoda. Nyní tento exponát a další artefakty zapůjčily dlouhodobě nedalekému Technickému muzeu, protože pro tak velké exponáty nemají místo.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Technickém muzeu v Liberci chystají expozici k 90. letům lanovky na Ještěd, její součástí budou původní kabiny

V Technickém muzeu v Liberci chystají expozici k 90. letům lanovky na Ještěd, její součástí budou původní kabiny | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Obě muzea teď společně připravují expozici věnovanou lanovce na Ještěd, která letos oslaví 90 let od svezení prvního cestujícího. Součástí výstavy budou dvě historické kabiny - laminátová z roku 1973, která sloužila jako náhradní, a plechová z roku 1933. Starší je poškozená a částečně zkorodovaná, po vyřazení z provozu z ní totiž byl včelín.

Přehrát

00:00 / 00:00

V libereckém Technickém muzeu připravují k vystavení původní kabiny lanovky na Ještěd

„My bychom ji chtěli zrestaurovat. Dokonce přemýšlíme, že bychom jí nechali zrestaurovat z poloviny, nebo ze dvou třetin, a jednu polovinu, nebo třetinu, bychom zachovali v tom autentickém stavu toho včelína,“ přiblížil úvahy muzejníků zástupce ředitele Severočeského muzea Ivan Rous.

Muzeum teď čeká na vhodné dotační tituly, aby jí nechalo zrestaurovat. Pokud vše půjde podle plánu, expozice by mohla být hotová na konci listopadu. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme