Liberecká knihovna by měla zaplatit 700 miliónů

Kontrola libereckého finančního úřadu ve Státní vědecké knihovně v Liberci odhalila závažné nedostatky ve financování její stavby z prostředků státního rozpočtu a Libereckému kraji proto nyní hrozí, že bude muset státu vrátit téměř 700 milionů korun. Závěry kontroly libereckého finančního úřadu ve státní vědecké knihovně jsou takové, že byly neoprávněně použity prostředky ze státního rozpočtu při stavbě nové budovy, která se v současnosti honosí prestižním titulem Stavba roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle hejtmana Libereckého kraje Pavla Pavlíka má tyto prostředky státu vrátit investor, tedy knihovna, respektive kraj, který ji má knihovnu v současnosti v majetku. "Když se mne zeptáte, kolik by to knihovnu mělo celkem stát, tak je to kolem 700 miliónů korun, což je šílená částka, kterou není schopna vrátit ani knihovna ani kraj." Hejtman Pavlík je pobouřený tím, že závazky knihovny vznikly za působení ministerstva kultury a proto nechápe, proč by je měl platit kraj. "Ministerstvo mělo řídit a kontrolovat tu investiční akci a činnost knihovny v Liberci, a ne nám to dneska hodit do klína jako odjištěný granát se závazkem kolem 700 miliónů." Kraj bohužel ze zákona musí knihovnu převzít. "Další věc je, že my samozřejmě chceme krajskou knihovnu, protože kraj by měl mít podobné zařízení." Situaci hodlá kraj řešit na Ministerstvu kultury s novým ředitelem knihovny, na kterého je v současnosti vypsané výběrové řízení, neboť dosavadní ředitelka Věra Vohlídalová k 30. září odchází do důchodu.

Markéta Kaclová, Jiří Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme