Liberecká zoo přišla o samici bílého tygra, zabili ji lvi

V liberecké zoologické zahradě pár lvů zabil samici vzácného bílého tygra. Lvi se ráno nešťastnou náhodou dostali do venkovního výběhu a sedmnáctiletou tygřici Isabellu napadli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samice bílého tygra Isabella

Samice bílého tygra Isabella | Zdroj: ČTK

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí zoo Ivan Langr, lvi Sultán a Elsa si sami otevřeli těžká přepouštěcí dvířka, takzvaný šubr, a vnikli do venkovního výběhu, který už obývala Isabella.

"Pravděpodobně nalehli svými těly na šubr za Isabellou a zřejmě se jim ho podařilo lehce nadzvednout, pod škvírou podstrčili pracky a pronikli dovnitř. Za nimi šubr zase zaklapl," vysvětlil Langr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s mluvčím liberecké zoo Ivanem Langrem v Radiofóru

Lev tygřici smrtelně zranil. Událost se odehrála během pár sekund a chovatel, který se o šelmy stará, tomu nemohl zabránit. Sám se v tu chvíli pohyboval v jiné částí pavilonu a ohrožený nebyl.

Vedení zoologické zahrady zdůraznilo, že při nešťastné události nemohli být zraněni ani návštěvníci. Zahrada byla sice otevřená, ale po ránu v ní ještě nikdo nebyl. Nikdo z návštěvníků neštěstí nepřihlížel.

Podle zoologa Luboše Melichara se lvi a tygři v případě, že se ocitnou společně na malém prostoru, napadnou téměř vždy, jelikož si hájí své teritorium. Lev je mohutnější a stokilová Isabella před ním neměla šanci.

V přírodě je roztrhání tygra lvem velmi nepravděpodobné, protože se ve svých teritoriích ani nepotkají. Naposledy k tomu došlo v indickém národním parku Gir. Zoologické zahrady nic takového nepamatují.

Zahrada vymění zavírání výběhů

Po dnešní nehodě se zahrada rozhodla zvýšit bezpečnost šelem výměnou technologie otvírání dveří, kterými se šelmy do výběhů vypouští. Technicky by to měli odborníci vyřešit tak, aby zvířata nemohla tlapou dvířka zdvihnout, což se pravděpodobně lvovi podařilo.

Než se dveře vymění, přijala zoo podle mluvčího Langera chovatelské opatření. Šelmy různých druhů si nebudou střídat výběhy a tím se na přepouštěcích koridorech nemohou jejich cesty zkřížit.

"Máme výběhy nestejně velké a kvalitativně dobré. Až dosud se zvířata ve venkovních výbězích točila, to od zítřka padá. Lvi budou v jediném výběhu, který je konstruován tak, že nemohou z křižovatky vyběhnout jinam," popsal opatření Langr.

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Liberecká zoo je jako jediná v Česku chová od roku 1994 a usmrcená Isabella byla zakladatelkou chovu bílých tygrů v Liberci. Díky ní se zahrada mohla před sedmi lety pochlubit velice vzácnými tygřími trojčaty.

Podle Nejedla mohla Isabella žít ještě nejméně dva roky, z chovatelského hlediska už ale neměla žádnou hodnotu. Další chov mají zajistit samice Artemis a Paris.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme