Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů pro Liberecký kraj. Trest padl za podepsání smlouvy bez soutěže

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Stanovisko kraje ČTK zjišťuje.

Brno (Aktualizováno: 11:35 11. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Rozhodnutí je pravomocné a kraj musí pokutu do dvou měsíců zaplatit. Úřad pokutu uložil letos na jaře, kraj proti rozhodnutí podal rozklad.

Policisté obvinili ČSAD Liberec a BusLine z pletich. K trestnímu stíhání se chce připojit kraj

Číst článek

V něm argumentoval tím, že smlouvu uzavřel bez soutěže v mimořádné situaci, protože jinak hrozilo, že na Českolipsku přestane fungovat veřejná doprava. Minulá smlouva na provozování veřejné dopravy v polovině prosince končila.

„Nelze označovat za mimořádnou takovou situaci, kdy zadavatel ví, kdy skončí smlouva uzavřená se stávajícím dopravcem, avšak nečiní žádné kroky k řádnému výběru nového dodavatele. Vzhledem k závažnosti přestupku, kdy Liberecký kraj zcela vyloučil soutěž o poskytování předmětných služeb, uložil úřad pokutu ve výši cca 50 procent maximální možné sazby,“ řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Čunek může ještě podepsat zakázku na projektanta nové nemocnice. Rafaj zamítl rozklad

Číst článek

Liberecký kraj v rozkladu napadl jednak nesprávnou aplikaci zákona i výši stanovené pokuty, předseda ÚOHS ale obě námitky zamítl a rozhodnutí potvrdil.

Veřejnou dopravu na Českolipsku dlouhodobě zajišťuje ČSAD Česká Lípa. Dopravce patří k největším v Libereckém kraji, ročně přepraví 2,9 milionu cestujících. Liberecký kraj se s firmou dohodl na ceně 38,36 koruny na kilometr, což je ve srovnání s dalšími dvěma dopravci BusLine a ČSAD Liberec nejlevnější.

Proti rozhodnutí úřadu se může Liberecký kraj bránit správní žalobou u Krajského soudu v Brně, ta ale nemá odkladný účinek vůči povinnosti zaplatit pokutu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme