Soud zrušil pokutu od antimonopolního úřadu pro Liberecký kraj. Ten už sedm milionů zaplatil

Krajský soud v Brně zrušil sedmimilionovou pokutu, kterou v roce 2020 vyměřil Libereckému kraji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Důvodem pro uložení sankce bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku v prosinci 2019 bez vyhlášení soutěže. Krajský soud nyní rozhodnutí zrušil a věc vrátil úřadu k novému posouzení. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pražské letiště bude cestující na zkoušku vozit nejdelší autobus v Česku

Důvodem pro uložení sankce bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku v prosinci 2019 bez vyhlášení soutěže (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Soud odůvodnění rozsudku nezveřejňuje. Pokutu musel kraj zaplatit už v roce 2020, kdy ji potvrdil tehdejší předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.

Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů pro Liberecký kraj. Trest padl za podepsání smlouvy bez soutěže

Číst článek

Proti rozhodnutí krajského soudu je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Reakci kraje a antimonopolního úřadu ČTK zjišťuje.

ÚOHS pokutu Libereckému kraji uložil už na jaře 2020 takzvaným příkazem, proti kterému kraj podal odpor. V srpnu následovalo rozhodnutí prvního stupně ukládající pokutu a kraj reagoval podáním rozkladu.

V něm argumentoval tím, že smlouvu uzavřel bez soutěže v mimořádné situaci, protože jinak hrozilo, že na Českolipsku přestane fungovat veřejná doprava. Minulá smlouva na provozování veřejné dopravy v polovině prosince 2019 končila.

Antimonopolní úřad potrestal firmu Garland rekordní pokutou 97 milionů korun. Diktovala prodejcům ceny

Číst článek

„Nelze označovat za mimořádnou takovou situaci, kdy zadavatel ví, kdy skončí smlouva uzavřená se stávajícím dopravcem, avšak nečiní žádné kroky k řádnému výběru nového dodavatele. Vzhledem k závažnosti přestupku, kdy Liberecký kraj zcela vyloučil soutěž o poskytování předmětných služeb, uložil Úřad pokutu ve výši cca 50 procent maximální možné sazby,“ uvedl tehdy ÚOHS v reakci na argumenty kraje.

Liberecký kraj v rozkladu napadl nesprávnou aplikaci zákona i výši pokuty, předseda ÚOHS ale obě námitky zamítl a rozhodnutí potvrdil. Kraj se bránil podáním správní žaloby, které nyní krajský soud vyhověl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme