Liberečtí záchranáři odlétají pomáhat na Srí Lanku

Na Srí Lanku, jednu ze zemí postižených živelní katastrofou, dnes odlétá první skupina libereckých záchranářů. Záchranářský předvoj tvoří pediatr, zdravotník, technik a bývalý český velvyslanec na Srí Lance. Jejich úkolem bude připravit základní zázemí pro hlavní tým zdravotníků a lékařů. Ten odletí v pátek a bude v mobilní pediatrické ambulanci čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem v jižní, nejpostiženější části.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

improvizovaná škola na Srí Lance

improvizovaná škola na Srí Lance | Zdroj: ČTK

V mobilní pediatrické ambulanci čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem. "Lékaři budou 4, zdravotních sester je 10, zbytek jsou lidé pomocného personálu, jsou to lidé, kteří budou dělat všechno," řekl ve vysílání Radiožurnálu šéf mise Jaromír Dolanský ze společnosti Hand for Help. "Péče by měla znamenat pro začátek rozšířřená ambulance bez dlouhodobé hospitalizace."

Nahradí tak část nemocnice, kterou vlna tsunami zničila. "Pro začátek jsme nabídli pohotovostní lůžka a kompletní zázemí na běžné ošetřování. Na základě žádosti srílanské strany se snažíme rozšířit naši působnost o další lékaře a lékařský materiál, protože ta spádová oblast, která je teď postižená, nemá vlastní nemocnici."

Kolem dvou set miliónů korun shromáždili české humanitární organizace na kontech pomoci jihovýchodní Asii. Jen během včerejška a dnešního dopoledne jim lidé poslali přes 16 milionů korun. Podle Jana Mrkvičky z nadace Člověk v tísni peníze přibývají pravidelně, změnilo se ale složení dárců. Zatímco ze začátku to byli spíše jednotlivci a menší firmy, teď přispívají velké firmy, u kterých asi chvíli trvalo, než dar odsouhlasili. Také posílají větší částky - milionové. Vybrané peníze poputují zřejmě na Srí Lanku do oblasti Trinkomale.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme