Líbí se mi to všeobecné vzrušení, říká Afghánec o českých Vánocích
Ozdobené stromky, vánoční hvězdy, betlémy, koledy – to všechno si asi pod tradičními Vánoci představí Češi. Budou vědět i to, že tak slavíme narození Ježíše Krista. Jak ale vánoční atmosféra v Česku působí na lidi z kultur, které Vánoce neslaví?
„Lidé jsou tady veselejší. Obtěžkaní taškami nakupují jídlo nebo různé ručně dělané věci. Všiml jsem si, že jsou Vánoce spojené s chladným počasím, ale je teplo, a tak je spousta lidí v ulicích, na trzích,“ popisuje své dojmy mezi vánočními stánky Abdolbasír Kámdžó z národního muzea v Kábulu.
Srovnává trhy s obchodními centry, kde spíš pořizoval věci pro sebe a dary pro blízké. „Něco jsme si na trzích koupili, ale spíš sladkosti, cukroví, Myslím, že řada z nich je spojená jen s Vánocemi,“ míní.
Jak působí atmosféra českých Vánoc na lidi z kultur, ve kterých se tyto svátky neslaví? Natáčel Zdeněk Novák
Jeho kolega Núr Ághá Achgar zase říká, že je zajímavé porovnat skutečnost s tím, co o českých Vánocích slyšel: „Líbí se mi to všeobecné vzrušení – to je podobné i s našimi svátky. Stejně jako to, jak je všechno pěkně ozdobené.“
Abdolbasír si ale všímá i odlišností: „Například perský Nový rok se u nás slaví na náměstích v Kábulu, ale řada lidí jede ven z města. Tady je skvělé, že můžete chodit nakupovat do centra i do okrajových částí, to se mi líbí.“
Vánoce ale nejsou jen nakupování. Poznají cizinci vůbec, co vlastně Češi a křesťané o Vánocích slaví?
„Je to svátek zrození, radosti z příchodu Ježíše. Myslím, že věřící drží půst, připravují se slavnostní jídla, speciální sladkosti a typické jsou dárky. I muslimové si při některých svátcích předávají dárky. Každá víra má své, ale Vánoce jsou známější po celém světě,“ usmívá se Abdolbasír.
Je mu ale líto, že podobné oslavy nemohou zažít i doma v Afghánistánu. „V Afghánistánu je bohužel válka, jsou tam problémy. Proto už 30 let takovéto svátky nemáme,“ uzavírá.