Exžalobce Grygárek dostane od státu odškodné 480 tisíc korun. O další miliony se chce soudit

Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi odškodné 480 tisíc korun za nezákonné trestní stíhání. Také se mu omluvilo. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy s tím, že Grygárek se chce o další peníze soudit. Vůči státu vznesl nárok na 3,5 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek | Zdroj: Profimedia

Náměstek někdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty.

Nejvyšší soud odmítl Zemanovo dovolání. Grygárkovo stíhání v souvislosti s Janouškem skončilo

Číst článek

Jeho stíhání však zastavil pražský městský soud, a to zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Nejvyšší soud pak letos v září odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce proti tomuto rozhodnutí.

Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení.

„O zpětvzetí mojí již podané žaloby na stát, v níž za odškodnění nemajetkové újmy požaduji částku více než sedmkrát vyšší, vůbec neuvažuji,“ uvedl Grygárek pro SeznamZprávy.

„Můj další nárok na náhradu škody za náklady řízení a ušlý výdělek vůči ministerstvu spravedlnosti uplatním v nejbližších dnech,“ dodal. Grygárek kvůli svému obvinění nemohl pracovat jako advokát.

‚Děda to zařídí…‘ Příběh uplácení a vydírání na Vrchním soudu v Praze očima reportérů iROZHLAS.cz

Číst článek

O propojení Rampulova náměstka a podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili.

Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v Česku v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme