‚Soudy potvrdily zlovolnost státních zástupců,‘ říká Grygárek k zastavení svého trestního stíhání

  • Zastavení stíhání Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce, je pravomocné. Při čtvrtečním neveřejném zasedání to potvrdil pražský vrchní soud.
  • „Oba soudy (vrchní soud potvrdil předešlé rozhodnutí Městského soudu v Praze – pozn. red.) rozhodující o podle jejich hodnocení nespravedlivé a nelogické obžalobě tak potvrdily zlovolnost postupu státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a jejich nekompetentnost,“ napsal Grygárek v pátek v tiskové zprávě.
  • Někdejší náměstek Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty.
  • Za stíhání bude Grygárek požadovat náhradu škody.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší státní zástupce Libor Grygárek

Někdejší státní zástupce Libor Grygárek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal. V tiskové zprávě, kterou zveřejnil v pátek, uvádí, že „podkladem jeho trestního stíhání se staly úřední záznamy obsahující zcela smyšlené údaje, neověřené a nepravdivé informace od neznámých zdrojů nebo od informátorů, jimž za to byla poskytnuta odměna z finančních prostředků Policie ČR“.

Ať jeho případ skončí jakkoliv, je dobře, že už mezi námi nepůsobí, napsali o Grygárkovi státní zástupci

Číst článek

Opakovaně si také stěžoval na průtahy v trestním řízení. „Pravomocně skončilo moje téměř šest let trvající trestní stíhání, jehož délka je sama o sobě skandální a neobhajitelná,“ napsal dále.

V prohlášení zároveň poukazuje na to, že nebyla respektovaná presumpce neviny. Tvrdí, že olomoučtí státní zástupci mátli veřejnost například „bezprecedentním zveřejňováním jejich fabulací“ nebo „využíváním úniků selektivně vybíraných informací spřáteleným zástupcům médií.“ Zároveň se podle Grygárka nebáli ani uchýlit k lžím a „bizarním a fantasmagorickým konstrukcím“.

„Za nezákonné mnohaleté trestní stíhání budu samozřejmě po státu požadovat náhradu škody,“ zakončil Gragárek své prohlášení.

‚Rozhodnutí potvrzeno‘

O zastavení Grygárkova stíhání v pátek první informoval server Seznamzprávy.cz. Pražský městský soud ho zastavil letos v červenci. Zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení, uvádí server.

Dozorové Vrchní státní zastupitelství v Olomouci si proti rozhodnutí podalo stížnost k pražskému vrchnímu soudu, která však nebyla úspěšná.

„Rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno,“ zapsal v pátek ráno vrchní soud v databázi u příslušné spisové značky s datem 24. října.

Policejní poznatky získané při prověřování Grygárka, Janouška, lobbisty Iva Rittiga a dalších lidí vedly k zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády v červnu 2013. Kvůli kauzám spojeným se zásahem následně rezignoval tehdejší premiér Petr Nečas (ODS).

Právě při prověřování Grygárkovy údajné korupce také policie pořídila odposlechy Rittiga, které se staly klíčovým důkazem v několika lobbistových kauzách. Nicméně například v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik soud použití odposlechů nepovolil, a to s argumentem, že byly pořízeny v jiném – tedy Grygárkově – případu. Rittiga právně zastupuje někdejší Grygárkův nadřízený Rampula.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme