Ať jeho případ skončí jakkoliv, je dobře, že už mezi námi nepůsobí, napsali o Grygárkovi státní zástupci

Ostrá slova na adresu Libora Grygárka zazněla od jeho bývalých kolegů. Unie státních zástupců uvedla, že ať už případ někdejšího náměstka vrchního státního zastupitelství dopadne jakkoliv, je dobře, že už sedm let v řadách žalobců nepůsobí. Unie tak reaguje na konstatování soudu, že Grygárek nabízel své služby lobbistům Romanu Janouškovi a Ivo Rittigovi. Sám hlavní aktér se zatím k prohlášení nevyjádřil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší státní zástupce Libor Grygárek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Bez ohledu na to, jakým způsobem pravomocně skončí trestní řízení proti Liboru Grygárkovi, lze konstatovat: zajištěné důkazy vypovídají o tom, že je opravdu dobře, že jmenovaný už sedm let není státním zástupcem,“ napsala Unie státních zástupců o dříve mocném muži tuzemské justice.

Dal bych si do zobáčku něco sladkého, psal exžalobce Grygárek lobbistovi Janouškovi. Proč trestu unikl?

Číst článek

Grygárek čelí stíhání ze zneužití pravomoci kvůli tomu, že před vyšetřováním ve Švýcarsku kvůli praní špinavých peněz v roce 2008 chránil svého známého, lobbistu Romana Janouška. Městský soud v Praze ale případ vůbec nepustil k hlavnímu líčení a rovnou ho v rámci předběžného projednání obžaloby nepravomocně zastavil.

Nejsou důkazy

Neexistují podle něj důkazy, že se oba muži v roce 2008 znali, a není tak podle něj jasné, proč by Grygárek lobbistovi pomáhal. Podle soudu se navíc při vyřizování švýcarské žádosti o pomoc nedopustil ničeho nezákonného.

Soud ale jedním dechem dodal, že není pochyb o tom, že Grygárek svoji pomoc Janouškovi, ale také lobbistovi Ivo Rittigovi nabízel. „Je nepochybné, že obviněný udržoval zcela nadstandardní vztahy s kontroverzními postavami pražského podnikatelského prostředí. Je nepochybné, že jim nabízel své služby a obsah komunikace naznačuje, že za své služby bral peněžní odměnu,“ píše o bývalém náměstkovi vrchního státního zástupce. 

Linku Grygárek – Janoušek se však důkazně podařilo doložit až od roku 2010, a to na kauzu zneužití pravomoci nemohlo mít vliv. Grygárka státní zastupitelství obvinilo i kvůli údajné pomoci podnikateli a advokátovi Janu Součkovi. Touto částí se však soud téměř vůbec nezabýval, protože je podle něj promlčena.

Případ neskončil

Kauza nicméně definitivně neskončila, protože proti usnesení městského soudu podal státní zástupce stížnost. Konečné slovo tak bude mít v případu vrchní soud. Pokud rozhodnutí nižší instance potvrdí, případ definitivně skončí.

Sám Grygárek zatím posun příliš nerozebíral. „Silné a detailnější komentáře si ponechám až po pravomocném osvobození, buď v rámci úvah o ne/odpovědnosti státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a o kvalitě jejich práce, anebo při vymáhání náhrady škody vůči státu za rekordně dlouhé nedůvodné trestní stíhání,“ uvedl pouze. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme