Soud: Státního zástupce z Plzně zmlátil zkušený recidivista. Věděl, na koho útočí

Brutální útok na plzeňského státního zástupce Libora Řeřichu podle prvotního vyšetřování nesouvisel s jeho prací. Útočník nicméně věděl o tom, že napadá státního zástupce. Podle usnesení soudu jde o zkušeného recidivistu, soudy ho trestaly za násilí, loupež nebo vydírání vlastní přítelkyně. Policii sedmadvacetiletý Radek B. tvrdí, že útok na Řeřichu si nepamatuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Řeřicha, plzeňský státního zástupce | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Dáme něco, nebo nic nedáme,“ oslovil útočník Řeřichu v centru Plzně. Pak ho rovnou surově napadl pěstmi a kopanci do hlavy. Osmapadesátiletý státní zástupce by zřejmě skončil mnohem hůře, kdyby mu nepřispěchal na pomoc kolemjdoucí.

Plzeňského státního zástupce napadl agresivní muž. Není jasné, jestli to souviselo s jeho prací

Číst článek

„Byl vyrušen svědkem, který mu říkal, aby Řeřichu nemlátil, ve fyzickém napadání ale pokračoval a odvětil, že je to státní zástupce,“ popisuje událost vazební usnesení Okresního soudu Plzeň město, který útočníka poslal za mříže. Server iROZHLAS.cz ho má k dispozici.  

Řeřicha se nakonec útočníkovi vysmekl a utekl na druhou stranu ulice. Mladík ho ale doběhl a znova zaútočil. Útok byl tak brutální, že státní zástupce skončil s otřesem mozku, zlomeninami a tržnou ránou v nemocnici, kde přijímal pouze tekutou stravu. Po dvou dnech ho lékaři propustili do domácího léčení a podle jeho nadřízené Antonie Zelené již chodí do práce.

‚Nemstil se‘

Vzhledem k jeho práci se od začátku nabízelo, že napadení souvisí s nějakým z Řeřichových případů. Tento motiv se ale nezdá být příliš pravděpodobný. „Neměl žádného důvodu se mu mstít, vůbec ho nezná, nikdy s ním neměl nic do činění, pokud se týká výkonu jeho pravomoci,“ parafrázuje usnesení soudu výpověď Radka B.

Státní zástupkyně navrhuje podmínky pro policisty souzené za napadení mladíka po návštěvě čínského prezidenta

Číst článek

Podle jednoho ze svědků útočník věděl, koho mlátí. Nejméně třikrát po dotazu, proč to dělá, odpověděl, že jde o státního zástupce. Násilníkovi svoje povolání prozradil sám Řeřicha. Detektivům řekl, že muže varoval, aby na něj neútočil, protože pracuje jako státní zástupce.   

Útočník se hájí, že byl opilý a nic si nepamatuje. „Konzumoval alkohol, konkrétně vypil půllitrovou láhev vodky, poté se šel najíst do restaurace, kde vypil ještě jedno malé a dvě velká piva, v další restauraci ještě jedno malé pivo. Poté se nacházel ještě někde u večerky, kde si koupil sušenku, a následně si vzpomíná jen na pobyt v cele, mezitím si údajně nic nepamatuje,“ popisuje usnesení soudu.    

Argumentace násilníka ale nezní pravděpodobně, nebyl tak opilý, aby ztratil paměť. Dvacet minut po útoku nadýchal 1,6 promile alkoholu. „Jedná se tedy o opilost lehčího středního stupně, která nijak nevysvětluje ztrátu paměti,“ konstatuje soud.

Zkušený recidivista

Radka B. nakonec poslal do vazby kvůli obavě z útěku, ale především kvůli tomu, že jde nebezpečného násilníka. „Obviněný, byť relativně nízkého věku, je zkušeným recidivistou násilného charakteru. Jednou byl odsouzen za zvlášť závažný zločin loupeže, později také za vydírání, kterého se měl dopustit vůči bývalé přítelkyni v souvislosti s výpovědí,“ vypočítává vazební usnesení.

Násilí proti úřední osobě

(1) Kdo užije násilí
a) v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby, nebo
b) pro výkon pravomoci úřední osoby,

bude potrestán odnětím svobody až na čtyři léta.

Ani odsuzující rozsudky však Radka B. od dalšího násilí neodradily, několik dnů před útokem na plzeňského státního zástupce dokonce napadl ženu a nezletilce v Karlových Varech. Soud také poukázal na to, že v případě Řeřichy útočil na staršího člověka a bezdůvodně.

„Je osobou s výraznými sklony k agresivnímu jednání a s ohledem na předchozí recidivu je v této projednávané trestní věci ohrožen vysokým trestem odnětí svobody,“ shrnulo usnesení. Kriminalisté násilníka obvinili z násilí proti úřední osobě a výtržnictví, za což mu hrozí až čtyři roky.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme